Trwa ładowanie...
d81nle5

W Trójmieście powstaną trzy nowe żłobki. To nadal kropla w morzu potrzeb

W Trójmieście powstaną trzy nowe żłobki - dwa w Gdańsku oraz jeden w Gdyni. Będzie do nich uczęszczać ponad 240 dzieci. Jednak to nadal kropla w morzu potrzeb. Tylko w Gdyni na liście rezerwowej znajduje się ponad 300 oczekujących dzieci.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
W Trójmieście powstaną trzy nowe żłobki. To nadal kropla w morzu potrzeb
(WP.PL, Fot: Andrzej Hulimka)
d81nle5

Gdyński żłobek powstanie przy szkole podstawowej na Pogórzu. Dzięki wartej 1,9 mln zł inwestycji powstanie 50 nowych miejsc dla dzieci. W ramach remontu zbudowane zostanie oddzielne wejście wraz z podjazdem. Projekt obejmuje też wygłuszenie ścian oraz sufitów. Wszystko po to, aby najmłodsi nie słyszeli dzwonków z sąsiadującej szkoły. Inwestycja jest efektem 1,5-milionowej dotacji z ministerialnego projektu Maluch 2015.

- Bardzo dobrze, że powstają nowe żłobki. Obecnie muszę posyłać dziecko do prywatnej, droższej placówki. Niestety, nie stać mnie na siedzenie w domu z dzieckiem, chociaż bardzo bym tego chciała - mówi Wirtualnej Polsce Agnieszka Majczak, mieszkanka Gdyni.

Do podobnej inwestycji przygotowują się władze Gdańska, które ogłosiły przetarg na budowę dwóch żłobków. Konkurs ma formę "zaprojektuj i wybuduj". Oznacza to, że zwycięzca będzie musiał zadbać o całość inwestycji - od projektu i niezbędnych zezwoleń do wykończenia obu placówek. W sumie w obu żłobkach będzie łącznie ponad 190 miejsc. Jednym z wymagań konkursowych jest obowiązek dostosowania placówek do potrzeb dzieci niepełnosprawnych oraz wymagających szczególnej opieki. Inwestor będzie musiał przygotować nie tylko gmachy, ale również place zabaw, parkingi wokół żłobków. Budowa nowych placówek z pewnością ucieszy mniej zasobnych rodziców. Miesięczny koszt czesnego w trójmiejskim niepublicznym żłobku waha się od 400 do nawet 800 zł.

d81nle5

- Jeśli uzyskana w przetargu wartość zamówienia nie przekroczy naszych możliwości finansowych, powstaną obie placówki. Są one bardzo potrzebne. Właśnie na Zaspie i w dzielnicy Gdańsk Południe jest największe zapotrzebowanie na miejsca w żłobkach. Dołożymy wszelkich starań, by się tak stało — mówi Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska.

Nowe żłobki powstaną poza centrami miast w dynamicznie rozwijających się dzielnicach. Jest to skutek zmiany sposobu myślenia. Mało kogo obecnie cieszy własne mieszkanie w bloku. Każdy chce mieć swój dom z ogrodem. Dlatego tak wiele osób decyduje się przeprowadzić na przedmieścia. Proces ten jest najłatwiej zauważalny w centrach wielkich miast. Obecnie w śródmieściu Gdyni mieszka ponad 30 proc. ludzi powyżej 60 roku życia (wzrost o 10 proc. w stosunku do ubiegłego roku), w Gdańsku 12 proc.

Czytaj więcej informacji z Twojego regionu.

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

d81nle5

Podziel się opinią

Share
d81nle5
d81nle5