Trwa ładowanie...

W sejmie odbędzie się drugie czytanie projektu ustawy o uzgadnianiu płci

We wtorek odbędzie się w sejmie drugie czytanie projektu ustawy o uzgodnieniu płci. Zaopiniowany pozytywnie przez sejmowe komisje tekst ustawy pozwoli uregulować kwestię tożsamości płciowej.

Share
W sejmie odbędzie się drugie czytanie projektu ustawy o uzgadnianiu płci
Źródło: WP, Fot: Tomasz Gdaniec
d112avw

Wedle projektu z wnioskiem o zmianę płci wystąpić może tylko pełnoletnia, zainteresowana osoba. Wraz z wnioskiem do sądu musi przedstawić dwa orzeczenia wydane przez lekarzy specjalistów w zakresie psychiatrii lub seksuologii. Przedstawione opinie muszą stwierdzać występowanie tożsamości płciowej odmiennej od płci wpisanej do aktu urodzenia. Wszystkie tego typu sprawy będą prowadzone w postępowaniu pozaprocesowym, przy drzwiach zamkniętych w Sądzie Okręgowym w Łodzi.

„Przez tożsamość płciową należy rozumieć utrwalone, intensywnie odczuwane doświadczanie i przeżywanie własnej płciowości, która odpowiada lub nie płci wpisanej do aktu urodzenia” - czytamy w projekcie ustawy.

d112avw

Krytycy tej definicji podnoszą argumenty natury biologicznej. W ich ocenie dochodzi do rozmycia konstytucyjnego znaczenia terminów kobieta oraz mężczyzna. Tym samym dochodzi do powolnej przebudowy społecznej.

- Projekt, który wyszedł z komisji, jest satysfakcjonujący, choć jest wynikiem różnego rodzaju kompromisów między stronami, stanowiskami. To zupełnie normalne i uważam, że dobre - mówi Anna Grodzka, reprezentant wnioskodawców.

Rzecznik Praw Obywatelskich w swoim wystąpieniu z sierpnia 2011 roku zwrócił uwagę na fakt, iż w Polsce nie ma regulacji prawnych dotyczących sytuacji osób transseksualnych. Jednocześnie dotychczasowa procedura korekty płci na podstawie Kodeksu postępowania cywilnego jest krzywdząca dla osób zainteresowanych. Obecnie dokonuje się to poprzez sprostowanie aktu urodzenia.

Sejmowe prace nad ustawą rozpoczęły się w grudniu 2013 roku. Projekt zgłoszony przez posłów Twojego Ruchu został skierowany do komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka oraz Zdrowia. Projekt był rozpatrywany na czterech posiedzeniach komisji.

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

d112avw

Podziel się opinią

Share
d112avw
d112avw
Więcej tematów