Trwa ładowanie...
d2tsp2v

USA: zdewastowano figury w polskiej parafii w Nowym Jorku

W północnej części Brooklynu w Nowym Jorku (USA) doszło do gorszącego aktu wandalizmu. Nieznany sprawca zdewastował figury Matki Boskiej i dwóch aniołów przed kościołem Matki Bożej Pocieszenia. Zdecydowaną większość wiernych w tym kościele stanowią Polacy.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
USA: zdewastowane figury w polskiej parafii w Nowym Jorku
USA: zdewastowane figury w polskiej parafii w Nowym Jorku (Twitter, Fot: @BrooklynPatch)
d2tsp2v

"Wiemy z monitoringu, że o czwartej rano podszedł tam człowiek i oddał mocz w kierunku figurek Matki Bożej i dwóch aniołów. Po chwili wywrócił na ziemię figury aniołów, dewastując je i odszedł. Do wandalizmu doszło w niedzielę o 4 rano, kiedy ulica była zupełnie pusta. Ponieważ proboszcz, udając się na poranne nabożeństwo, posprzątał ślady zniszczeń, nie są one widoczne. Stąd też nie było jeszcze dużej reakcji ze strony wiernych" - powiedział ksiądz Andrzej Waśko, cytowany przez PAP. W rozmowie przypomniał również, że do podobnych aktów wandalizmu dochodziło już wcześniej.

Nowojorskie media: ABC, CBS i dziennik Daily News podają, że był to akt wandalizmu, który można uznać za przestępstwo popełnione z nienawiści. Wiążą się z tym na ogół bardziej surowe kary. Nowojorska policja opublikowała w Internecie oraz telewizji nagranie i zdjęcia sprawcy. Zwróciła się o pomoc w jego zidentyfikowaniu.

95 procent wiernych w Parafii Matki Bożej Pocieszenia stanowią Polacy, a parafia w tej dzielnicy jest ważnym ośrodkiem polskości. "Jest to jakby oaza Polski w tej bardzo zmieniającej się części Brooklynu. Jest to nie tylko ośrodek kultu religijnego, ale patriotyzmu, kultury, utrzymania więzi z ojczyzną" – powiedział pracujący w Nowym Jorku dr Paweł Maciąg, dyrektor Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej, podaje PAP.

d2tsp2v

Podziel się opinią

Share
d2tsp2v
d2tsp2v
Więcej tematów