Trwa ładowanie...

USA: Palestyna nie może przystąpić do MTK, bo nie jest suwerennym państwem

Palestyńczycy nie kwalifikują się do przystąpienia do Międzynarodowego Trybunału Karnego, gdyż nie stanowią suwerennego państwa - oznajmiła rzeczniczka Departamentu Stanu Jennifer Psaki.

Share
USA: Palestyna nie może przystąpić do MTK, bo nie jest suwerennym państwem
Źródło: PAP/EPA, Fot: Jim Hollander
d2jioo4

- USA nie uznają Państwa Palestyńskiego jako suwerennego państwa i nie uważają, aby kwalifikowało się ono do spełnienia warunków Statutu Rzymskiego, na podstawie którego powstał ten trybunał - powiedziała Psaki.

Sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun poinformował, że Palestyna przystąpi do MTK 1 kwietnia. Otwiera to Palestyńczykom drogę do zbadania przez trybunał palestyńskich oskarżeń pod adresem Izraela o zbrodnie wojenne w Strefie Gazy.

d2jioo4

Premier Izraela Benjamin Netanjahu zapowiedział w niedzielę, że jego kraj sprzeciwi się ściganiu izraelskich żołnierzy przez MTK. W sobotę Izrael zareagował na przekazanie przez Palestyńczyków dokumentów związanych z przyłączeniem się do MTK zamrożeniem planowanego na styczeń transferu do Autonomii Palestyńskiej 100 mln euro przeznaczonych na wypłaty uposażeń dla pracowników wszystkich szczebli palestyńskiej administracji.

Stany Zjednoczone są zdecydowanie przeciwne przystąpieniu Palestyny do MTK; Waszyngton twierdzi, że przeszkodzi to w osiągnięciu izraelsko-palestyńskiego porozumienia pokojowego. USA nie są członkiem Trybunału.

d2jioo4

Podziel się opinią

Share
d2jioo4
d2jioo4
Więcej tematów