PolskaUlice przy centrum handlowym Posnania zostały nazwane na cześć polskich artystów. Nie wszystkim to się podoba

Ulice przy centrum handlowym Posnania zostały nazwane na cześć polskich artystów. Nie wszystkim to się podoba

• We wtorek poznańscy radni decydowali o tym, jak nazwać ulice wokół powstającej galerii handlowej przy rondzie Rataje
• Znany poznański społecznik Franciszek Sterczewski apelował, aby nie zgadzali się na to, by ulicom patronowali m.in. Anna Jantar, Krzysztof Komeda i Czesław Niemen
• Jego zdaniem artyści nie powinni patronować ulicom przy galerii handlowej

• Sterczewskiego poparło jednak tylko dziewięciu radnych

Ulice przy centrum handlowym Posnania zostały nazwane na cześć polskich artystów. Nie wszystkim to się podoba
Źródło zdjęć: © Urząd Miasta Poznania
Zenon Kubiak

Przy rondzie Rataje powstaje największa nie tylko w Poznaniu, ale w całej Wielkopolsce galeria handlowa. „Posnania”, która ma zostać otwarta już jesienią. Wraz z nią powstanie też kilka zupełnie nowych ulic. We wtorek Rada Miasta Poznania decydowała, jak mają zostać nazwane.

W głosowanej uchwale zaproponowano, aby wszystkie nowe ulice nazwać na cześć wybitnych polskich artystów: Czesława Niemena i urodzonych w Poznaniu Anny Jantar, Krzysztofa Komedy i Zygmunta Warczygłowy.

Przeciwko takiej propozycji zaprotestował poznański architekt i społecznik Franciszek Sterczewski, który w czasie sesji zabrał głos, apelując do radnych, by nie zgadzali się na takich patronów ulic akurat w takim miejscu, jak otoczenie galerii handlowej.

- Są w Poznaniu tereny na których będą powstawać nowe ulice, gdzie z pewnością znajdzie się miejsce dla artystów. To są rejony o wiele bardziej adekwatne do prestiżu nazwisk o których mówimy – mówił Sterczewski. – Jeśli miasto z jednej strony deklaruje rewitalizację śródmieścia, z drugiej zaś dogadza galerii handlowej nazwiskami artystów, to wykazuje się rozdwojeniem jaźni – dodawał.

- Chcę zwrócić uwagę, że te ulice prowadzą nie tylko do galerii. Tam powstanie też zabudowa mieszkaniowa, usługowa i park. Natomiast to rada miasta podejmuje decyzję i przyjmiemy ją z pełnym szacunkiem – odpowiadał społecznikowi Maciej Wudarski, wiceprezydent Poznania.

Ostatecznie głos Sterczewskiego poparło zaledwie 9 radnych z klubów Zjednoczonej Lewicy i Platformy Obywatelskiej oraz radny Tomasz Wierzbicki reprezentujący stowarzyszenie Prawo do Miasta.

Oprócz ulic Niemena, Jantar, Komedy i Warczygłowy radni zagłosowali także za tym, aby skwer znajdujący się u zbiegu ulic Krzywoustego i Pleszewskiej otrzymał imię Ady Rusowicz, wokalistki zespołu Niebiesko-Czarnych, której grób znajduje się na Miłostowie.

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (45)