Trwa ładowanie...
d4fpbdc

Uładzimir Makiej: świat jest na progu nowej zimnej wojny, kryzys na Ukrainie zaostrzył sytuację

Świat znajduje się na progu nowej zimnej wojny, a kryzys na Ukrainie zaostrzył sytuację - oświadczył minister spraw zagranicznych Białorusi Uładzimir Makiej. Według szefa rosyjskiej dyplomacji Siergieja Ławrowa Ukraina jest na krawędzi rozłamu.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Siergiej Ławrow i Uładzimir Makiej
Siergiej Ławrow i Uładzimir Makiej (AFP, Fot: Maxim Malinovsky)
d4fpbdc

- Polityczna sytuacja na świecie świadczy o tym, że znajdujemy się na progu nowej zimnej wojny - oznajmił Makiej na wspólnym posiedzeniu kolegium ministerstw spraw zagranicznych Białorusi i Rosji w Mińsku.

Ze swej strony Ławrow zaapelował o niezwłoczne przystąpienie do "wszechstronnego wewnątrzukraińskiego dialogu z udziałem wszystkich regionów i sił politycznych". Jego zdaniem Ukraina jest na krawędzi rozłamu i została wciągnięta w bratobójczą walkę.

Siergiej Ławrow uważa z kolei, że UE stosuje w tej sytuacji politykę podwójnych standardów i stara się zrzucić odpowiedzialność na innych. - Wszystko to poważnie nadweręża zaufanie i stabilność na naszym kontynencie - zaznaczył.

d4fpbdc

Makiej dodał, że kryzys polityczny na Ukrainie "zaostrzył niezgodności i stworzył wysoki stopień wzajemnej nieufności". Uważa on, że podejmowane przez niektóre państwa próby podporządkowania sobie sytuacji prowadzą do daleki idących konsekwencji. Podkreślił też, że Białoruś i Rosja zetknęły się z naciskami ze strony Zachodu.

- Brak skoordynowania działań społeczności międzynarodowej i dążenie niektórych państw do zmiany obecnej równowagi strategicznej w świecie sprzyjają pogłębianiu konfliktów w wielu regionach planety - dodał.

Zadeklarował przy tym, że Białoruś jest nadal przekonana o konieczności nawiązania konstruktywnej współpracy między UE i Eurazyjską Unią Gospodarczą oraz stworzenia wspólnej przestrzeni gospodarczej i naukowo-kulturalnej "od Władywostoku do Lizbony".

d4fpbdc

Podziel się opinią

Share
d4fpbdc
d4fpbdc
Więcej tematów