Trwa ładowanie...
d4n7777
IAR

Ukraiński reżyser w rosyjskim sądzie: byłem torturowany

Ukraiński reżyser Ołeh Sencow odmówił składania zeznań przed rosyjskim sądem. Artysta jest oskarżony o przygotowywanie zamachów terrorystycznych na Krymie i utworzenie struktur zakazanej w Rosji organizacji "Prawy Sektor". W trakcie przewodu sądowego Ukrainiec oświadczył, że był torturowany przez funkcjonariuszy Federalnej Służby Bezpieczeństwa.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Ołeh Sencow
Ołeh Sencow (PAP/EPA, Fot: Arkady Budnitsky)
d4n7777

Ołeh Sencow został zatrzymany w maju ubiegłego roku w pobliżu swojego mieszkania na Krymie. Choć w jego obronie stanęli najznakomitsi reżyserzy z Europy, w tym Andrzej Wajda i Pedro Almodovar, rosyjskie służby pozostały nieugięte i postawiły Ukraińca przed sądem.

W kolejnym dniu procesu, który toczy się w Rostowie nad Donem, Sencow oświadczył, że uważa sąd za nielegalny i nie będzie odpowiadał na pytania. -„Jestem obywatelem Ukrainy bezprawnie zatrzymanym przez służby, ponieważ powiedziano tu wiele nieprawdy postanowiłem wygłosić oświadczenie, ale nie zamierzam już później brać udziału w tym procesie - cytuje wypowiedź reżysera radio Svoboda.

Ołeh Sencow opowiedział przed sądem jak w trakcie przesłuchania funkcjonariusze FSB bili go, kopali i dusili torbą foliową. Stwierdził też, że wszystkie zgromadzone przeciwko niemu dowody zostały sfabrykowane. Grozi mu do 20 lat łagru.

d4n7777

Podziel się opinią

Share
d4n7777
d4n7777
Więcej tematów