Po tym jak marszałek Sejmu przeanalizował wniosek komisji śledczej ds. Pegasusa o uchylenie immunitetu Zbigniewowi Ziobrze i przekazał go do komisji regulaminowej, spraw poselskich i immunitetowej, Kancelaria Sejmu podejmuje próby zawiadomienia byłego ministra sprawiedliwości o treści dokumentu - dowiaduje się WP. Według Regulaminu Sejmu to jeden z kroków prowadzących do głosowania nad uchyleniem immunitetu i zgody na areszt.
Według informacji WP Kancelaria Sejmu nie wyklucza udziału posłańca w celu przekazania treści wniosku w związku z tym, że Ziobro zapowiadał wyjazd z Polski do Brukseli. Nasi rozmówcy wskazują, że tradycyjne wysyłanie korespondencji pod adresy w Polsce mogłoby wydłużyć cały proces o wiele tygodni i tym samym rozciągnąć w czasie finalne głosowanie nad uchyleniem immunitetu.
Komisja śledcza przy formułowaniu wniosku o karę porządkową w formie aresztu wskazywała na liczne uniki polityka PiS i uporczywe niestawiennictwo. Posłowie poinformowali w dokumencie m.in., że Ziobro m.in. nie odbierał domofonu, choć był w domu, czy odmawiał funkcjonariuszom przyjęcia wezwania na przesłuchanie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Wiceminister współtwórcą "zamachu stanu?" "Z dumą to przyjmuję"
Hołownia wskazuje na możliwy termin głosowania
Magdalena Sroka w piśmie zaznaczyła, że "zgodnie z art. 11 ust. 1 Ustawy o sejmowej komisji śledczej każda osoba wezwana przez komisję ma obowiązek stawić się w wyznaczonym terminie i złożyć zeznania". "Wykonywanie mandatu posła na Sejm RP nie stanowi według tego aktu prawnego podstawy do innego zdekodowania treści obowiązku stawiennictwa i złożenia zeznań przed komisją" - podkreślono.
Na tej podstawie posłowie przekonują, że "zachowanie posła Zbigniewa Ziobry nosi znamiona uporczywego niewykonywania ustawowych obowiązków osoby wezwanej i wymaga stanowczej i sprawiedliwej reakcji". "Uporczywość zaniechań, połączona z niewątpliwą świadomością ignorowanych obowiązków, uzasadnia twierdzenie, że tylko sięgnięcie po izolacyjną karę porządkową może wywołać zgodne z prawem zachowanie posła Zbigniewa Ziobry w postępowaniu przed sejmową komisją śledczą".
Marszałek Sejmu Szymon Hołownia zapowiadał, że głosowanie nad uchyleniem immunitetu Ziobry odbędzie się najprawdopodobniej 20-21 lutego. Jeśli Sejm wyrazi zgodę, dokumenty zostaną przekazane do Sądu Okręgowego w Warszawie, który zdecyduje, czy przychylić się do wniosku w sprawie aresztu do 30 dni.
Patryk Michalski, dziennikarz Wirtualnej Polski