Trwa ładowanie...

Trzystumetrowa kładka nad Kanałem Żerańskim przekazana miastu

Pozyskanie mostu jest kluczowym elementem przedłużenia ścieżki rekreacyjnej nad Wisłą w kierunku północnym

Trzystumetrowa kładka nad Kanałem Żerańskim przekazana miastu
diqd3s3
diqd3s3

Ścieżka rekreacyjna na prawym brzegu Wisły staje się coraz dłuższa. Wkrótce dotrze aż do północnych granic Warszawy. Jej wydłużenie będzie możliwe dzięki przekazanej miastu stołecznemu Warszawie przez PGNiG Termika SA blisko trzystumetrowej kładce nad Kanałem Żerańskim i basenem zimowiskowym. Umowę darowizny podpisano w ubiegły czwartek.

Ścieżka rekreacyjna nad Wisłą powstała w 2010 roku. Od tamtej pory cieszy się wzrastającym uznaniem wśród warszawiaków. Obecnie trwają prace zmierzające do przedłużenia ścieżki na północ i południe. Zimą ze ścieżki rekreacyjnej skorzystają narciarze biegowi.

*– Cieszę się, że możemy pomóc Miastu w realizacji projektu budowy nadwiślańskiej ścieżki rekreacyjnej. Powstająca trasa uatrakcyjni rekultywowane przez nas tuż obok tereny poprzemysłowe. Stanie się pierwszym użytkowym elementem likwidowanego składowiska odpadów paleniskowych przy ulicy Myśliborskiej. Wierzę, że już wkrótce teren ten będzie nie do poznania i stanie się ulubionym miejscem wypraw rowerowych w kierunku Zalewu Zegrzyńskiego i Modlina *– mówi Marek Dec, prezes zarządu PGNiG Termika SA.

diqd3s3

Pozyskanie mostu jest kluczowym elementem przedłużenia ścieżki rekreacyjnej nad Wisłą w kierunku północnym. Dzięki możliwości zaadaptowania tej przeprawy na potrzeby pieszych i rowerzystów powstanie spójne połączenie pozwalające na przemierzenie trasy nadwiślańską ścieżką aż do północnej granicy miasta. Możliwe będzie także połączenie obecnego odcinka ścieżki z fragmentem, który zostanie wykonany po drugiej stronie na Wale Rajszewskim, tuż nad Wisłą, przez co ścieżka utrzyma swój naturalny charakter. Rozbudowie trasy towarzyszyć będzie restytucja łąk oraz budowa tarasów widokowych.

Przekazanie Warszawie przeprawy nad kanałami do śluzy „Żerań” i Kanału Żerańskiego wpisuje się w działania PGNiG Termika zmierzające do likwidacji składowiska odpadów paleniskowych Elektrociepłowni Żerań. Most będący przedmiotem darowizny służył pierwotnie transportowi odpadów na teren byłego składowiska. Teraz zostanie przekazany do użytkowania mieszkańcom Warszawy.

Prace adaptacyjne przeprawy będą prowadzone od początku przyszłego roku. Wkrótce zostanie ogłoszony przetarg w trybie "projektuj i buduj", który umożliwi zakończenie inwestycji w pierwszej połowie 2016 roku. Łączny planowany koszt adaptacji wyniesie blisko 3 mln 500 tysięcy złotych.

W 2015 roku planowana jest również modernizacja zejść i dróg na Wale Rajszewskim. Na ten etap prac pozyskane już zostały prawomocne pozwolenia. Prace modernizacyjne prowadzone będą w pierwszych trzech kwartałach 2015 roku. Koszt realizacji tej inwestycji to ponad 4 miliony złotych.

diqd3s3

Na przełomie 2015 i 2016 roku prowadzona będzie również modernizacja ścieżki wzdłuż Wału Miedzeszyńskiego.

Ścieżka rekreacyjna, cztery plaże i pomosty pływające

Ścieżka rekreacyjna na prawym brzegu Wisły ma obecnie długość ponad 10 kilometrów. Na jej trasie zostały odtworzone cztery plaże, które są wyposażone w sprzęt plażowy i rekreacyjny, place zabaw, a także pomosty pływające pozwalające na cumowanie mniejszych łodzi i kajaków. Plany jej rozbudowy zakładają budowę kolejnych 12 kilometrów drogi pieszo-rowerowej w kierunku północnym, aż do granic z Jabłonną.

Naturalny charakter ścieżki doceniany jest nie tylko przez warszawiaków, ale został również dostrzeżony w międzynarodowych konkursach na najlepszą zmianę w miejskiej przestrzeni publicznej. W tym roku warszawska ścieżka doceniona została w konkursach European Prize for Urban Public Space 2014 oraz City to City Barcelona FAD Award.

diqd3s3

Dodatkowo ścieżka została wybrana przez Magazyn Architektura Murator do zestawu 25 wybitnych projektów architektonicznych na 25-lecie wolnej Polski. Jej makieta stała się częścią wystawy prezentowanej w kolekcji Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Wystawę można oglądać do 14 grudnia w pawilonie Emilia przy ul. Emilii Plater 51.

diqd3s3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
diqd3s3
Więcej tematów