Trwa ładowanie...

Trójmiejscy licealiści znajdą lek na gronkowca?

Czterej uczniowie gdyńskiego liceum chcą pokonać gronkowca. Nastolatkowie opracowują obiecującą metodę walki z odpornymi na antybiotyki wirusami. Każdego roku zabijają one więcej osób niż AIDS.

Trójmiejscy licealiści znajdą lek na gronkowca?Źródło: Fotolia, fot: nito
d3kdqcg
d3kdqcg

- Pomimo młodego wieku zdajemy sobie sprawę z korzyści, które płyną z posiadania praktycznej wiedzy i zdobywania doświadczenia od najwcześniejszych etapów kariery naukowej. Dzięki wsparciu naszego liceum oraz Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego, który udostępnia nam zaawansowane laboratorium, mamy szanse realizować nasz projekt. Jego potencjał docenił również fundusz Black Pearls przyznając nam stypendium, dzięki któremu kontynuować możemy nasze badania - mówi Olga Grudniak, wicedyrektor naukowy w projekcie.

Na czym polega innowacyjna metoda? Zastosowana metoda, upraszczając polega na zmianie łańcucha DNA bakterii pałeczki okrężnicy, aby sama produkowała przeciwciała. W pierwszej kolejności młodzi naukowcy chcą pokonać w ten sposób gronkowca złocistego. Projekt ten zakłada badania nad patogenami również innych chorób. Późniejsze leczenie będzie ułatwione ze względu na występowanie bakterii tej u każdego człowieka. Kiedy lek może trafić do obrotu aptecznego?

- W firmach farmaceutycznych proces od wynalezienia substancji czynnej do zarejestrowania leku trwa od 8 nawet do 15 lat, przy czym najdłużej trwa faza testów klinicznych - mówi Marcin Pitek, jeden z członków zespołu.

Badania prowadzi Marcin, Olga, Olgierd, Filip i Natalia - czworo 18-letnich uczniów gdyńskiego III LO. Ich opiekunem naukowym jest prof. Michał Obuchowski z Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii UG i GUM. Badania prowadzone są w Laboratorium Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego w Gdyni.

d3kdqcg

- Zdecydowaliśmy się wesprzeć ich działania przyznając stypendium na sfinansowanie badań naukowych i program mentoringowy. Chcemy pokazać, że wiek nie jest przeszkodą w realizacji zaawansowanych projektów. Wspieranie młodych zespołów to też forma budowania kapitału społecznego. Robimy w ten sposób kolejny krok w budowaniu zaufania na linii naukowiec-inwestor - mówi Marcin Kowalik, partner zarządzający w Black Pearls VC.

Jednym z najpoważniejszych wyzwań współczesnej medycyny jest rozprzestrzenianie się opornych na antybiotyki szczepów kluczowych bakterii chorobotwórczych człowieka, co skutkuje brakiem możliwości terapii zakażeń przez nie wywoływanych. Wśród krajów Unii Europejskiej Polska należy do grupy państw o wysokim zużyciu antybiotyków. Według danych ministerstwa zdrowia tylko w ubiegłym roku na 875 mln złotych. Z najnowszych badań wynika, że z powodu oporności na antybiotyki umiera obecnie na świecie więcej pacjentów, niż z powodu AIDS.

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

d3kdqcg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3kdqcg
Więcej tematów