Trwa ładowanie...

To będą ostatnie urodziny Universamu Grochów?

Akcja "Przywracamy blask Panience" została zorganizowana nie tylko po to, by świętować powstanie tego kultowego miejsca. Organizatorzy chcą także pożegnać je w wyjątkowy sposób.

To będą ostatnie urodziny Universamu Grochów?
duu11jv
duu11jv

Prawie trzydzieści osiem lat temu (22.07.1977r.) z wielką pompą otwarto przy rondzie Wiatraczna pierwsze polskie centrum handlowe, a jego cechy i funkcje pozwalają porównywać go nawet do nowoczesnych galerii handlowych. Universam Grochów był niespełnioną obietnicą dobrobytu społeczeństwa socjalistycznego, zwiastunem nowych, lepszych czasów. Obecnie niewiele pozostało z jego dawnej świetności, a z początkiem 2016 roku planowana jest jego rozbiórka.

W najbliższą środę na wspólne świętowanie prawdopodobnie ostatnich już urodzin Universamu Grochów zaprasza Stowarzyszenie Badawczo-Animacyjne "Flâneur".

Temat rozbiórki Universamu Grochów co roku wraca jak bumerang. O planach likwidacji tego kultowego miejsca pisaliśmy w połowie maja tego roku . Wówczas Jerzy Gierszewski rzecznik Urzędu Dzielnicy Praga - Południe powiedział WawaLove.pl: - rozumiem ludzi, którzy są do tego miejsca przyzwyczajeni. Ale świat się zmienia i my musimy za tymi zmianami nadążać.

Miłośnicy architektury Universamu nie czują potrzeby, by za tymi zmianami nadążać. Akcja "Przywracamy blask Panience" ma pokazać, że placyk przed Universamem wciąż może służyć jako atrakcyjne miejsce spotkań dla wszystkich.

duu11jv

Plan imprezy:

17:30 - 20:30
- sprzątanie niecki dawnej fontanny - w ruch pójdą szczotki, szufelki i mopy
- malowanie ławek - przywrócimy trochę koloru i życia
- dekoracja placyku - można przynieść własne ozdoby bądź zrobić je na miejscu

20:30
Krótka prezentacja wyników obserwacji prowadzonych przez Stowarzyszenie na Rondzie Wiatraczna w ramach projektu Hack Your Borders - jakie bariery i granice w przestrzeni publicznej napotykają użytkownicy Ronda?

20:45
Pokaz unikatowego filmu z otwarcia Universamu oraz życzenia urodzinowe przy lampce szampana

21:00
Pokaz filmu "Pocztówki z Republiki Absurdu" reż. Jan Holoubek, czyli co by było gdyby cała Polska zagubiona była w poprzednim systemie?

duu11jv

22:00-22:30
Rozmowy o Universamie i chillout na poduchach

A jak mieszkańcy i pracownicy tego miejsca wspominają lata jego świetności? Zobaczcie:

duu11jv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
duu11jv
Więcej tematów