Trwa ładowanie...

Tęczowa Matka Boska. Posłanka PiS składa zawiadomienie do prokuratury na dziennikarkę "GW"

Anna Maria Siarkowska, członkini klubu parlamentarnego PiS, złożyła zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa na tle wyznaniowym. Chodzi o udostępnienie na Twitterze grafiki Matki Boskiej Częstochowskiej z tęczową aureolą w tle. Jeden z wniosków dotyczy dziennikarki Dominiki Wielowieyskiej.

Share
Tęczowa Matka Boska. Posłanka PiS składa zawiadomienie do prokuratury na dziennikarkę "GW"
Źródło: East News, Fot: Stanisław Kowalczuk/East News
dpulu9r

"Dominika Wielowieyska działając w zamiarze bezpośrednim, obraziła moje uczucia religijne oraz znieważyła grupę osób z powodu ich przynależności wyznaniowej" - czytamy we wniosku udostępnionym przez parlamentarzystkę. Według Siarkowskiej udostępnienie grafiki z tęczową Matką Boską mogło złamać dwa zapisy kodeksu karnego - art. 196 oraz 257.

Pierwszy z nich dotyczy obrazy uczuć religijnych, za co grozi grzywna, kara ograniczenia lub pozbawienia wolności do 2 lat. W drugim chodzi o "publiczne znieważenie grupy ludności lub osoby" m.in. ze względu na wyznanie. Kodeks przewiduje za to 3 lata więzienia.

dpulu9r

Anna Siarkowska poinformowała na Twitterze, że złożyła "pierwszych pięć wniosków do prokuratury". Nie doprecyzowała jednak, czy i ewentualnie kiedy planuje tę liczbę pism zwiększyć. Poza nazwiskiem znanej dziennikarki nie ma też informacji przeciwko komu ma ewentualnie toczyć się prokuratorskie dochodzenie.

Zobacz także: Jarosław Wałęsa: Kaczyński nie jest prawdziwym katolikiem

Na wpis posłanki zareagowała już Dominika Wielowieyska. "Czekam spokojnie na policję i prokuraturę. I jestem gotowa bronić się w sądzie. Tęcza nie jest niczym obraźliwym" - pisze na Twitterze dziennikarka "Gazety Wyborczej". Dodaje, że tęcza jest "symbolem pojednania i szacunku dla każdego człowieka bez względu na jego orientację seksualną".

Kłótnia o kontrowersyjną grafikę

Sprawa profanacji wizerunku Matki Boskiej Częstochowskiej w Płocku od kilku dni rozgrzewa krajowe i światowe media. Przypomnijmy: nad głową Maryi i dzieciątka dorysowano tęczową aureolę. Takie obrazy zawieszono m.in. w miejskich toaletach czy koszach na śmieci wokół kościoła św. Dominika w Płocku.

dpulu9r

Była to reakcja wobec aranżacji Grobu Pańskiego podczas Wielkanocy, gdzie krzyż był otoczony "grzechami" m.in. "LGBT" czy "gender", co prowadziło do kłótni między proboszczem i protestującymi.

W sprawę zaangażował się m.in. Joachim Brudziński, minister spraw wewnętrznych i administracji. "Dokonano profanacji świętego od wieków, dla wszystkich pokoleń Polaków, wizerunku. Z urzędu zajmie się tym Policja. Nie może być zgody w imię pseudotolerancyjnych 'happeningów' na tego typu kulturowe barbarzyństwo" - pisał na Twitterze polityk Prawa i Sprawiedliwości.

W poniedziałek nad ranem funkcjonariusze zatrzymali 51-letnią aktywistkę Obywateli RP Elżbietę Podleśną, podejrzaną o profanację wizerunku Maryi. Policja zabezpieczyła w jej warszawskim mieszkaniu kilkadziesiąt obrazków z wizerunkiem Matki Boskiej z tęczową aureolą. Kobieta po przewiezieniu na komendę nie przyznała się do winy oraz odmówiła składania zeznań.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dpulu9r

Podziel się opinią

Share
dpulu9r
dpulu9r
Więcej tematów