Trwa ładowanie...

Tarnów. Kuria wydała komunikat ws. molestowania przez ks. Stanisława P. "Sprawa nie została doprowadzona do końca"

Kuria Diecezjalna w Tarnowie wydała komunikat w sprawie ks. Stanisława P., któremu udowodniono molestowanie dzieci. "Dokonana przez nas analiza zarchiwizowanych danych ujawnia w tym przypadku niestety również niedociągnięcia i zaniechania" - przyznano.
Share
Tarnów. Kuria reaguje na wpisy ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego. Przyznaje, że doszło do błędów
Tarnów. Kuria reaguje na wpisy ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego. Przyznaje, że doszło do błędówŹródło: PAP, Fot: Adam Warżawa
d41l8jb

Kuria Diecezjalna w Tarnowie wydała w poniedziałek komunikat w odpowiedzi na wpis ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego. Duchowny w ostatnim czasie krytykował jej władze za zaniedbania, do których miało dojść w trakcie rozpatrywania sprawy ks. Stanisława P.

Wpis Isakowicza-Zaleskiego z 2 sierpnia został określony jako "jednostronny i niesprawiedliwy osąd z pominięciem istotnych faktów". Jednocześnie rzecznik biskupa tarnowskiego ks. Ryszard St. Nowak stwierdził, że przeprowadzona "analiza zarchiwizowanych danych ujawnia w tym przypadku niestety również niedociągnięcia i zaniechania".

Podkreślono, że w 2002 r., po pierwszym zgłoszeniu przypadków niestosownych zachowań księdza wobec dzieci, kapłana przesłuchano. Duchowny nie przyznał się do winy, ale poprosił o zwolnienie z urzędu proboszcza i udzielenie mu urlopu. Po przesłuchaniach sprawy nie kontynuowano.

d41l8jb

Zobacz też: LGBT i kontrowersyjne słowa kuratora. Aleksander Kwaśniewski ostrzega przed wojną domową

Kuria w Tarnowie przyznaje się do błędu. "To nie powinno się nigdy zdarzyć"

"Kierujemy słowa przeproszenia, zwłaszcza do Osób Pokrzywdzonych i ich rodzin, a także wyrażamy żal, iż sprawa zgłoszona w roku 2002 nie została doprowadzona do końca. To nie powinno się nigdy zdarzyć. Mamy świadomość tego, że fakt ten rzutuje negatywnie na zaufanie co do prowadzenia innych spraw" - czytamy w komunikacie kurii.

d41l8jb

Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski opublikował komentarz do komunikatu. Stwierdził w nim m.in., że biskup Wiktor Skworc, choć "odwołał księdza-pedofila z funkcji proboszcza, to jednak skierował go do posługi duszpasterskiej Gródku Podolskim na Ukrainie, mając pełną świadomość, że może dojść tam do kolejnych molestowań". "I rzeczywiście do nich doszło, o czym świadczy wspomniany w komunikacie list diecezji podolsko-kamienieckiej" - podkreślił duchowny.

W komunikacie przypomniano, że ofiary wykorzystania seksualnego mogą zgłaszać się do delegata biskupa tarnowskiego ds. wykorzystywania seksualnego małoletnich: tel. 14-631-73-31 lub 693 449 917; ul. Legionów 30, Tarnów; e-mail: kanclerz@diecezja.tarnow.pl lub do biura delegata Konferencji Episkopatu Polski ds. ochrony dzieci i młodzieży: e-mail: ochrona@episkopat.pl; tel. +48 22 530 48 04; tel. kom. +48 726 888 112.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d41l8jb

Podziel się opinią

Share
d41l8jb
d41l8jb
Więcej tematów