Trwa ładowanie...

Tak Putin mąci w Europie. 100 dowodów przeciw Rosji. A to dopiero początek

Władimir Putin bez wątpienia gra na podzielenie krajów Europy, ale Rosja nie jest osamotniona w tych działaniach. Z dopiero co ujawnionego raportu Unii Europejskiej wynika niezbicie, że również Chiny wykorzystują pandemię koronawirusa do siania zamętu w Europie. Są już reakcje na te poważne zarzuty.

Share
Prezydent Rosji Władimir Putin
Prezydent Rosji Władimir PutinŹródło: EASTNEWS, fot: AP/Associated Press
d47bvgx

W raporcie Unii Europejskiej znalazło się 100 przykładów na publikowanie nieprawdziwych informacji na temat szczepionek na COVID-19 przez media w Rosji. Lwia ich część to państwowe środki przekazu kontrolowane przez ekipę Władimira Putina. Do siania dezinformacji Rosjanie wykorzystywali serwisy internetowe i konta w mediach społecznościowych. Raport obejmuje okres od grudnia 2020 roku do kwietnia 2021 roku.

Fałszywe informacje miały podważyć zaufanie mieszkańców Europy do szczepionek opracowanych przez firmy na Zachodzie, jednocześnie promując preparat z Rosji - Sputnik V. Akcja dezinformacyjna polegała głównie na podsycaniu obaw dotyczących bezpieczeństwa zachodnich szczepionek, na bezpodstawnym łączeniu szczepień z przypadkami zgonów w Europie - twierdzą autorzy unijnego raportu.

Putin i Chińczycy kontra Europa

Państwu Władimira Putina wtórują Chiny, których również dotyczy dokument. Chińczycy mieli m.in. promować swoją szczepionkę na COVID-19 jako bardziej odpowiednią dla krajów Zachodnich Bałkanów. Raport stwierdza, że oba kraje, używając manipulacji i dezinformacji, próbują podzielić mieszkańców Europy.

d47bvgx

Zarówno Rosja, jak i Chiny wykorzystują media kontrolowane przez państwo, sieci pośredników i media społecznościowe, w tym oficjalne konta dyplomatyczne w mediach społecznościowych, aby osiągnąć te cele - Reuters cytuje fragment dokumentu.

Jest już reakcja Chin na zarzuty.

Raport o dezinformacji nie ma podstaw faktycznych jest sam w sobie przykładem dezinformacji - oświadczenie wystosowała w czwartek chińska misja przy Unii Europejskiej.

Z kolei Władimir Putin już wcześniej, przy okazji publikacji poprzednich raportów Unii Europejskiej na temat dezinformacyjnych działań Rosji, zdecydowanie zaprzeczał takiej taktyce. Oskarżał zagranicznych wrogów swojego kraju o kłamliwą kampanię.

Prezydent Rosji Władimir Putin East News
Źródło: East News

Putin sieje niepokój w Europie

W nowym unijnym raporcie wymieniane są m.in. informacje rosyjskich mediów stwierdzające, że "brexit uratował Wielką Brytanię przed chaosem ze szczepionkami na COVID-19, który ogarnia Unię Europejską".

d47bvgx

Taka narracja wskazuje na próbę zasiewania podziałów - można przeczytać w dokumencie.

Dostało się także producentowi szczepionki Sputnik V za próby podważania wiarygodności Europejskiej Agencji Leków na oficjalnym koncie rosyjskiej firmy. W reakcji Rosjanie oświadczyli, że to Sputnik V stał się ofiarą kampanii dezinformacyjnej, a nie odwrotnie.

Raport o działaniach Rosji i Chin powstał w komórce unijnej dyplomacji, która zajmuje się tropieniem dezinformacji. Według informacji Reutersa Chiny próbowały zablokować publikację raportu z 2020 roku na temat fałszywych informacji Pekinu w sprawie wybuchu pandemii koronawirusa.

Putin sieje niepokój w Europie. Były szef MSZ ocenił rolę Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d47bvgx

Podziel się opinią

Share
d47bvgx
d47bvgx
Więcej tematów