Trwa ładowanie...

Syryjska opozycja oskarża Rosjan o ataki na ludność cywilną

• Syryjska Koalicja Narodowa oskarża Rosjan o ataki na cywilów • Opozycja z Syrii twierdzi też, że Rosjanie łamią niektóre rezolucje ONZ • Rosjanie od 30 września prowadzą regularne bombardowania Syrii
Share
Rosyjski Sukhoi Su-30 SM - Latakia, Syria
Rosyjski Sukhoi Su-30 SM - Latakia, SyriaŹródło: AFP, Fot: ALEXANDER KOTS / KOMSOMOLSKAYA PRAVDA
d2wj119

Według Syryjskiej Koalicji Narodowej wojska reżimu prezydenta Baszara el-Asada przy wsparciu "okupacyjnego rosyjskiego" lotnictwa przypuściły "gwałtowne ataki" w mieście Asz-Szajch Maskin w prowincji Dara w południowej części kraju.

Miasto, w którym zdaniem syryjskiej opozycji nie ma dżihadystów z Państwa Islamskiego (IS), jest atakowane przez dziesiątki rosyjskich bombowców.

Syryjska Koalicja Narodowa oznajmiła, że walka z terroryzmem "to ostatnia rzecz, jaką planuje Rosja", której głównym celem jest wspieranie sił reżimowych.

d2wj119

W środę Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka poinformowało, że w nalotach rosyjskiego lotnictwa w Syrii w ciągu trzech miesięcy od początku militarnej interwencji Moskwy zginęło tam 2371 osób; jedna trzecia ofiar to cywile.

Mające siedzibę w Londynie opozycyjne Obserwatorium, które dysponuje szeroką siecią informatorów w Syrii, podało też, że wśród ofiar jest 792 cywili, w tym 180 dzieci poniżej osiemnastego roku życia i 116 kobiet.

Rosyjska interwencja w Syrii

Rosja prowadzi od 30 września bombardowania w Syrii, które przedstawia jako wymierzone w Państwo Islamskie. Jednak syryjscy rebelianci walczący z reżimem Asada, a także Zachód zarzucają Rosji, że celem nalotów są ugrupowania niedżihadystyczne i cywile.

d2wj119

Amnesty International (AI) opublikowała niedawno raport, w którym uznaje, że rosyjskie bombardowania w Syrii mogą być zbrodnią wojenną, gdyż stanowią pogwałcenie prawa humanitarnego.

Rada Bezpieczeństwa ONZ przyjęła 19 grudnia rezolucję dotyczącą mapy drogowej dla procesu pokojowego w Syrii, zgodnie z którą rozmowy w sprawie zawieszenia broni i utworzenia rządu przejściowego mają rozpocząć się w styczniu.

d2wj119

Podziel się opinią

Share
d2wj119
d2wj119
Więcej tematów