Trwa ładowanie...
d288d2y
10-09-2014 04:40

Syryjscy rebelianci uwolnią wkrótce porwanych żołnierzy ONZ

Syryjscy rebelianci uwolnią w najbliższych dniach 45 żołnierzy sił ONZ, których pod koniec sierpnia uprowadzili na Wzgórzach Golan - poinformował fidżyjski generał Mosese Tikoitoga.

d288d2y
d288d2y

Według generała, rebelianci z Frontu al-Nusra potwierdzili w siedzibie ONZ w Nowym Jorku, że w najbliższych dniach uwolnią 45 fidżyjskich żołnierzy sił pokojowych ONZ, nie stawiając już żadnych warunków.

Informacji tej nie potwierdziły jak na razie ONZ i Front Al-Nusra. Powściągliwość zachowuje rząd Fidżi, który oświadczył jedynie, że negocjacje z rebeliantami trwają.

Islamscy bojownicy z Frontu al-Nusra, ugrupowania powiązanego z Al-Kaidą, porwali pod koniec sierpnia na Wzgórzach Golan 45 fidżyjskich żołnierzy z misji obserwacyjnej ONZ. Za ich uwolnienie żądali m.in. skreślenia Frontu al-Nusra z oenzetowskiej listy organizacji terrorystycznych i wypłacenia odszkodowań rodzinom bojowników, którzy zginęli w starciach z siłami ONZ.

W skład liczących 1250 żołnierzy sił ONZ na Wzgórzach Golan wchodzą wojska z Indii, Fidżi, Nepalu, Filipin, Irlandii i Holandii.

d288d2y

Patrolowana przez siły pokojowe ONZ strefa buforowa między Izraelem a Syrią ma być w założeniu wolna od wszelkich formacji zbrojnych, ale w marcu 2013 roku po raz pierwszy wtargnęli do niej syryjscy rebelianci, którzy przez pewien czas przetrzymywali 21 błękitnych hełmów z Filipin.

Izrael zdobył należące do Syrii Wzgórza Golan podczas wojny sześciodniowej w 1967 roku, a strefę buforową ustanowiono tam na mocy zawieszenia broni kończącego wojnę Jom Kipur w 1973 roku.

d288d2y
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d288d2y
Więcej tematów