Trwa ładowanie...

Symulowali zatrucie jedzeniem na urlopie. Kłamstwo obróciło się przeciwko nim

Para Brytyjczyków domagała się odszkodowania w wysokości 20 tys. funtów za nieudane wakacje. Teraz mogą żałować swojej decyzji, ponieważ sąd uznał, że są oszustami i wymierzył im surową karę. Wpadli, ponieważ zdradziły ich zdjęcia na Facebooku.

Share
Symulowali zatrucie jedzeniem na urlopie. Kłamstwo obróciło się przeciwko nim
Źródło: Facebook.com
d24gbiw

Pochodzący z miasteczka Wallasey 43-letni Paul Roberts i jego o 10 lat starsza partnerka Deborah Briton chcieli w łatwy sposób zarobić na wakacjach. Para była z dwójką dziećmi dwukrotnie z na urlopie na Majorce – w 2015 i w 2016 r. Poskarżyli się biurze podróży Thomas Cook, że w trakcie obu wyjazdów zatruli się jedzeniem w hotelu.

Paul i Deborah okazali się mało przewidywalni, ponieważ ich profile na Facebooku były pełne zdjęć, na których widać, że cudownie spędzają czas i że w pełni korzystają z uroków urlopu. Z kolei we wniosku reklamacyjnym poskarżyli się, że cierpieli na gorączkę, skurcze żołądka i rozwolnienie. Łącznie chcieli otrzymać 20 tys. funtów (ok. 95 tys. zł) rekompensaty.

Biuro podróży, poza wypłaceniem odszkodowania, musiałoby zapłacić dodatkowo ok. 28 tys. funtów kosztów sądowych i prawnych, dlatego postanowiło nie patyczkować się i podało rodzinę do sądu.

Para skazanych Brytyjczyków / Facebook.com
Źródło: Para skazanych Brytyjczyków / Facebook.com

Po stronie organizatora stanął sąd w Liverpoolu, który uznał, ze roszczenia Brytyjczyków były nieudolnym oszustwem. Deborah została skazana na 9, a Paul na 15 miesięcy pozbawienia wolności. Po rozprawie zostali przewiezieni do aresztu. Para była zaskoczona i zbulwersowana, jednak sędzia Aubrey podczas mowy końcowej podkreślił, że nie będzie więcej pobłażania w tego typu sprawach. – Jesteście zwykłymi, chciwymi oszustami i próbowaliście dostać coś za darmo. Osoby, które są nieuczciwe i domagają się nieuczciwych roszczeń muszą spodziewać się natychmiastowego pozbawienia wolności – skomentował sędzia.

d24gbiw

Okazuje się, że w ostatnich kilku latach niemal siedmiokrotnie wzrosły oświadczenia brytyjskich turystów o zatruciach pokarmowych w trakcie wyjazdów. Część z nich jest prawdziwa, jednak zdecydowana większość to po prostu próby wyłudzenia odszkodowania.

Para skazanych Brytyjczyków / Press Association
Źródło: Para skazanych Brytyjczyków / Press Association

Wyrok bardzo ucieszył organizatora wyjazdów. – Ten wyrok pokazuje, jak poważna stała się kwestia udawanych chorób. Ta sprawa w pełni odzwierciedla to, co się dzieje w branży turystycznej. Musimy chronić wakacje nasze i naszych klientów przed tymi, którzy próbują oszukać system – mówił rzecznik firmy Thomas Cook. – Mamy nadzieję, że to jasna wiadomość dla turystów, że konsekwencje takiego zachowania mogą być bardzo poważne – dodał.

Podobna sprawa toczyła się kilka miesięcy temu w Polsce, jednak miała inny finał niż w przypadku brytyjskiej pary. Rodzina z Poznania domagała się zapłaty rekompensaty za nieudane wczasy w Kenii. Jednak sąd odkrył, że po powrocie pochwaliła się na portalu społecznościowym, że przyjemnie spędzała czas. Ocenił, że nie można żądać zadośćuczynienia za zmarnowany urlop i pisać na Facebooku, że "było zajefajnie".

Zobacz też: Za opóźniony lot możesz dostać nawet 600 euro odszkodowania

Planujesz utrwalić Wasze wspólne wspomnienia? Zrób to, korzystając ze zniżek ze strony empikfoto.pl promocje.

d24gbiw

Podziel się opinią

Share
d24gbiw
d24gbiw
Więcej tematów