ycipk-4ct2xj

"Święty Graal torakochirurgii" - w Zakopanem przeprowadzono przełomowy zabieg

• W Zakopanem przeprowadzono innowacyjną operację
• Skomplikowany zabieg pomaga leczyć raka płuc
• Operacja zwiększa komfort pacjentów i ich szanse na wyzdrowienie
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
"Święty Graal torakochirurgii" - w Zakopanem przeprowadzono przełomowy zabieg
(WP, Fot: Zenon Kubiak)
ycipk-4ct2xj

Dwudziestu lekarzy dokonało w Zakopanem przełomowej operacji. Podczas poniedziałkowego zabiegu zastosowano innowacyjną metodę, która polega na wykonaniu niewielkiego nacięcia na szyi pacjenta, a następnie usunięciu guza z klatki piersiowej.

Twórcą tej metody jest dr Diego Gonzales. Do Zakopanego przyjechał, by wspólnie z polskimi specjalistami przeprowadzić innowacyjny zabieg.

W porównaniu do tradycyjnej operacji, ta przeprowadzona w poniedziałek jest dużo mniej inwazyjna i nie naraża pacjentów na dodatkowe nieprzyjemności. Dr Van Schil, wybitny lekarz, porównał sposób przeprowadzenia operacji do "świętego Graala torakochirurgii".

ycipk-4ct2xj

- Rak płuc jest jednym z najtrudniejszych nowotworów do leczenia, a ta metoda daje szansę na całkowite pozbycie się nowotworu. Tutaj nie sprawiamy dodatkowego bólu pacjentowi - nie nacinamy mięśni i żeber - mówi prof. Marcin Zieliński, dyrektor zakopiańskiego szpitala.

Cały zespół lekarzy, który brał udział w operacji, ma nadzieję, że sposób ten będzie zyskiwał na popularności i wkrótce będzie można tak wykonywać większość zabiegów. Ta w Zakopanem, jako pierwsza, przetarła szlaki i pokazała, że pacjent nie musi cierpieć.

- Trzeba sobie zdawać sprawę z tego, że lekarze muszą poszerzać wiedzę, którą otrzymali na studiach. Trzeba iść krok dalej, tylko w ten sposób będziemy osiągać niemożliwe i doskonalić się podczas naszej pracy. Polacy są bardzo kreatywni i otwarci na nowe metody. Jeśli nie poszerzalibyśmy swojej wiedzy o doświadczenia i eksperymenty, nigdy by nie było przełomu w nauce - komentuje Aymacich Humberto, anestezjolog.

Czytaj więcej informacji z Twojego regionu.

ycipk-4ct2xj

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

Polub WP Wiadomości
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-4ct2xj

ycipk-4ct2xj
ycipk-4ct2xj