ŚwiatSpotkanie na szczycie przywódców państw GCC i USA

Spotkanie na szczycie przywódców państw GCC i USA

Stany Zjednoczone i państwa Rady Współpracy Zatoki Perskiej (GCC) uważają, że porozumienie ws. irańskiego programu nuklearnego zwiększy poziom wspólnego bezpieczeństwa - podkreślono we wspólnym oświadczeniu ze szczytu USA i GCC. Ponadto Prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama zapewnił, że Waszyngton będzie wspierać państwa Zatoki Perskiej.

Spotkanie na szczycie przywódców państw GCC i USA
Źródło zdjęć: © PAP/EPA | MICHAEL REYNOLDS

Uczestnicy spotkania w Camp David zgodzili się także, że należy wspólnie przeciwstawiać się irańskim "działaniom destabilizacyjnym" w regionie.

Obama zapewnia państwa Zatoki Perskiej o amerykańskim wsparciu

Prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama zapewnił, że Waszyngton będzie wspierać państwa Zatoki Perskiej w obliczu zagrożeń zewnętrznych.

Obama, który gościł przedstawicieli państw GCC w Camp David powiedział także, że rozmowy z nimi miały "otwarty" charakter i dotyczyły m.in. Iranu czy Państwa Islamskiego (IS).

- Podkreśliłem to bardzo wyraźnie - Stany Zjednoczone będą stać za naszymi (GCC) partnerami w obliczu zagrożeń zewnętrznych i dlatego pogłębimy i rozszerzymy naszą dotychczasową współpracę - zaznaczył Obama na spotkaniu z dziennikarzami, w którym uczestniczyli przedstawiciele państw Zatoki Perskiej.

Państwa Rady Współpracy Zatoki Perskiej (GCC) zobowiązały się również do rozbudowania, przy udziale USA, regionalnych zdolności do obrony przed pociskami balistycznymi. W ramach projektu ma powstać system wczesnego ostrzegania - poinformowano w czwartek.

Waszyngton zapewnił państwa Zatoki Perskiej, że udzieli im odpowiedniego wsparcia technicznego przy realizacji tego projektu. Uczestnicy szczytu USA i GCC w Camp David zgodzili się także na zorganizowanie wspólnych ćwiczeń, które sprawdziłyby obecne zdolności do współpracy w dziedzinie obrony antybalistycznej.

Państwa GCC i Stany Zjednoczone postanowiły także zorganizować manewry, które pomogą w przygotowaniu żołnierzy na "zagrożenia asymetryczne" takie jak cyberterroryzm czy wojna hybrydowa. USA wyślą również do stolic państw GCC zespoły wojskowe, które będą uzgadniać sposoby skutecznego zwalczania terroryzmu.

W skład GCC wchodzi Arabia Saudyjska, Bahrajn, Katar, Kuwejt, Oman i Zjednoczone Emiraty Arabskie. Państwa te wyrażały wcześniej obawy, że ewentualne porozumienie z Teheranem może doprowadzić do znacznego wzrostu potęgi Iranu w regionie.

Zobacz także: Obama: historyczne porozumienie z Iranem

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (20)