PolskaSpis powszechny. Odmówiłeś udziału? GUS zawiadamia policję

Spis powszechny. Odmówiłeś udziału? GUS zawiadamia policję

Główny Urząd Statystyczny zgłosił kolejne sprawy na policję w związku z odmową uczestnictwa w spisie powszechnym. - Osoby te kategorycznie odmówiły. Stwierdziły, że one w spisie nie wezmą udziału - tłumaczy Krzysztof Markowski, dyrektor lubelskiego oddziału GUS.

Spis powszechny. Odmówiłeś udziału? GUS zawiadamia policję
Spis powszechny. Odmówiłeś udziału? GUS zawiadamia policję
Źródło zdjęć: © PAP | Łukasz Gągulski
Marek Mikołajczyk

16.09.2021 21:01

W Polsce od 1 kwietnia trwa Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań. W ramach pytań zbiera się dane o m.in. charakterystyce demograficznej, aktywności ekonomicznej, poziomie wykształcenia, migracji, charakterystyce etniczno-kulturowej czy zasobie mieszkaniowym społeczeństwa.

Spis powszechny. GUS informuje policję

Udział w spisie jest obowiązkowy. W związku z tym Urzędy Statystyczne zgłaszają odmowy na policję. Dyrektor Urzędu Statystycznego w Lublinie Krzysztof Markowski poinformował w czwartek o ośmiu takich wnioskach.

- Osoby te kategorycznie odmówiły. Stwierdziły, że one w spisie nie wezmą udziału. Odpowiednie notatki zostały sporządzone i sprawy zostały zgłoszone na policję - tłumaczy w rozmowie z PAP Markowski.

Spis potrwa jeszcze przez dwa tygodnie, do 30 września. - W woj. lubuskim do czwartku spisało się łącznie ponad 71 proc. mieszkańców. Musimy dotrzeć jeszcze do 13 proc. osób - przekazała Elżbieta Łoś, rzeczniczka lubelskiego Urzędu Statystycznego, podkreślając, że pozostała grupa to osoby, które "rozpoczęły wypełnianie internetowego formularza, ale go nie dokończyły".

Odmowa udziału w spisie powszechnym. Co za to grozi?

Za odmowę wzięcia udziału w spisie grozi grzywna w wysokości do 5 tys. złotych. Podanie nieprawdziwych informacji zagrożone jest z kolei karą do dwóch lat pozbawienia wolności.

Jak tłumaczy rzecznik lubelskiej policji kom. Andrzej Fijołek, spóźnienie się z podaniem swoich danych jest traktowane jako wykroczenie. - Jest subtelna różnica. Jeżeli ktoś odmówi i nie weźmie udziału w spisie powszechnym, to popełni przestępstwo. Jeżeli ktoś poda dane, ale po terminie, to odpowiada za wykroczenie - tłumaczy mundurowy.

Spis powszechny odbywa się w Polsce raz na 10 lat i i dotyczy każdej osoby mieszkającej stale, bądź czasowo, na terenie Polski. Aby dokonać spisu, należy wypełnić formularz na stronie spis.gov.pl lub zadzwonić pod numer 22 279 99 99.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (84)