Trwa ładowanie...
d400uzi

Sosnowiec wylicytował pamiątki po Szpilmanie

Dom aukcyjny DESA Unicum wystawił na sprzedaż pamiątki po Władysławie Szpilmanie. Pianino i wieczne pióro wylicytowały władze Sosnowca.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Pianino, na którym grał Władysław Szpilman, trafiło do Sosnowca.
Pianino, na którym grał Władysław Szpilman, trafiło do Sosnowca. (UM Sosnowiec, Fot: UM Sosnowiec)
d400uzi

Słynny kompozytor, pianista i aranżer pochodził z Sosnowca. Na aukcji wystawiono m.in. najcenniejsze pamiątki po nim: m.in. zegarek Omega (blisko 250 tys. zł.), pióro Mont Blanc (prawie 90 tys, zł), rękopis partytury fortepianowej, fajki, spinki do mankietów itp. W licytację włączyły się też w władze Sosnowca. - Wzięliśmy udział w większości licytacji, choć szczególnie zależało nam na fortepianie Steinway z około 1940 roku (wyceniany na 140-26 tys.) oraz pianinie Grotrian Steinweg (1956, wyceniane na 40-60 tys.). Po zażartej walce pianino trafi do Sosnowca – cieszy Arkadiusz Chęciński, prezydent miasta, który osobiście brał udział w aukcji.

Za instrument władze zapłaciły prawie 380 tys. zł. - Nie jestem w stanie powiedzieć ile razy musieliśmy przebijać ofertę konkurentów, ale w licytacji brało udział wiele osób z różnych stron świata – podkreśla Chęciński.

Wieczne pióro Pelikan kosztowało natomiast 5,7 tys. zł.

d400uzi

Łączny obrót aukcji to ponad 2,5 mln zł, z czego blisko 1,3 mln zł zapłacono za fortepian Steinway&Sons.

Dochód z aukcji przeznaczony zostanie na popularyzowanie twórczości Władysława Szpilmana na świecie.

Jeszcze nie wiadomo, gdzie zostaną wyeksponowane zakupione przez miasto pamiątki. -_ Oczywiście zależy nam na tym, aby mieszkańcy Sosnowca mogli zobaczyć pamiątki należące do jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów i pianistów. Oba przedmioty znajdą się w stosownym i najbardziej odpowiednim miejscu _– zadeklarował prezydent.

TYLKO W WP: plan "Pianisty" okiem Andrzeja Szpilmana

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d400uzi

Podziel się opinią

Share
d400uzi
d400uzi
Więcej tematów