Mamy nowy sondaż. Oto jak chcą głosować Polacy
Gdyby wybory parlamentarne odbyły się w najbliższą niedzielę, to wygrałaby je Koalicja Obywatelska - wynika z sondażu United Surveys dla Wirtualnej Polski. Kluczową rolę w układzie sił w nowym Sejmie odegrałyby jednak mniejsze ugrupowania.
Najnowszy sondaż United Surveys dla Wirtualnej Polski pokazuje, że sytuacja na scenie politycznej w Polsce pozostaje dynamiczna. Na czele rankingu znajduje się Koalicja Obywatelska, na którą chce zagłosować 32,1 proc. respondentów. Wynik ten oznacza minimalny wzrost o 0,1 punktu proc. w porównaniu z poprzednim badaniem dla WP z końca stycznia.
Drugie miejsce zajmuje Prawo i Sprawiedliwość, które uzyskuje 30 proc. poparcia - o 0,3 punktu proc. mniej niż poprzednio. Konfederacja utrzymuje stabilne poparcie na poziomie 12,8 proc. Partia Sławomira Mentzena ma w najnowszym badaniu identyczne poparcie jak w styczniu.
Na kolejnych pozycjach plasują się - Trzecia Droga (z poparciem wynoszącym 8,3 proc., co oznacza spadek o 0,1 pp.), Lewica (z poparciem 7,1 proc., co też oznacza spadek o 1,1 pp.) oraz Partia Razem (1,0 proc., co w jej wypadku oznacza wzrost o 0,5 pp.).
Odpowiedzi nie wiem/trudno powiedzieć udzieliło 8,7 proc. pytanych. To więcej o 0,9 pkt proc. w porównaniu do poprzedniego sondażu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz też: koalicja się rozpadnie? Budka: To barwy kampanii
Żadna partia nie ma większości w Sejmie
Wyniki najnowszego sondażu przeliczone na mandaty pokazują, że żadna partia nie osiągnęłaby samodzielnej większości w Sejmie. Jak wynika z kalkulatora przygotowanego przez prof. Jarosława Flisa z Uniwersytetu Jagiellońskiego, najwięcej miejsc zdobyłaby Koalicja Obywatelska, która miałaby w sumie 179 mandatów. To o 22 mandaty więcej niż KO uzyskała w poprzednich wyborach.
W ten sposób KO wyprzedziłaby Prawo i Sprawiedliwość. PiS według prognozy mogłoby liczyć tylko na 166 mandatów, co oznacza spadek o 28 mandatów - z poziomu 194 w poprzednich wyborach. Oba ugrupowania nie uzyskałyby jednak wymaganych 231 miejsc, co oznaczałoby konieczność zawarcia koalicji.
Kluczową rolę w układzie sił mogą odegrać mniejsze ugrupowania. Jak wynika z kalkulacji prof. Flisa, Konfederacja zdobyłaby 59 mandatów, Trzecia Droga - 31, a Lewica - 24. To pozwoliłoby Koalicji Obywatelskiej, Trzeciej Drodze oraz Lewicy tworzyć rząd koalicyjny - miałyby razem 234 mandaty.
"Umacnia się dwupartyjny spór"
Politolog prof. Rafał Chwedoruk ocenia w rozmowie z WP, że przepływy elektoratów między poszczególnymi partiami w badaniu United Surveys mieszczą się w granicach błędu statystycznego. Co to oznacza? Czołowe dwie partie są na bardzo bliskim poziomie.
Błąd statystyczny to różnica między wartością uzyskaną w badaniu, a rzeczywistą wartością w całej populacji. Wynika z faktu, że badania opinii publicznej i sondaże są prowadzone na ograniczonej próbie respondentów, a nie na całej populacji.
Politolog wskazuje, że takie dane wskazują jednoznacznie, że w Polsce umacnia się system polityczny z dominującą rolą dwóch partii.
Bipolarny spór, który wcześniej czy później upartyjnia wszystko w życiu społecznym, jest czymś, w czym odnaleźliśmy się jako społeczeństwo. Większość wyborców, nawet jeśli wyraża pozorne oburzenie poziomem debaty publicznej, to ostatecznie z uwagą ją śledzi.
Prof. Chwedoruk dodaje, że na uwagę zasługuje przekraczający 1 pkt proc. spadek Lewicy. Według niego może to być efekt zapowiadanych przez ministra cyfryzacji Krzysztofa Gawkowskiego zmian, które wprowadzają możliwość cenzurowania treści w internecie.
Politolog wskazuje też, że różnica w sondażowym poparciu dla Rafała Trzaskowskiego i Karola Nawrockiego jest znacznie większa, niż w przypadku różnicy pomiędzy ugrupowaniami. A jednocześnie - jak wskazuje - poparcie Nawrockiego jest wyraźnie niższe od poparcia Prawa i Sprawiedliwości.
Przypomnijmy - w najnowszym sondażu prezydenckim dla Wirtualnej Polski liderem pozostaje Rafał Trzaskowski (KO) z poparciem 36,7 proc., choć zanotował spadek o 1,1 pp. Na drugim miejscu znajduje się Karol Nawrocki (PiS) z wynikiem 25,3 proc. (wzrost o 0,3 pp.). To - jak mówi prof. Chwedoruk - powinno zainteresować twórców kampanii wyborczej Karola Nawrockiego. PiS osiąga wynik o prawie 5 punktów proc. wyższy niż kandydat popierany przez tę partię.
W sondażu prezydenckim WP trzecią pozycję zajmuje Sławomir Mentzen (Konfederacja) z 9,8 proc. poparcia. Na kolejnych miejscach są Szymon Hołownia (Polska 2050), który uzyskuje 6,6 proc. głosów, oraz Magdalena Biejat (Lewica), która może liczyć na 5 proc. Następne miejsca w zestawieniu zajmują Krzysztof Stanowski (2,9 proc.), Adrian Zandberg (1,7 proc.), Marek Jakubiak (1,6 proc.) i Grzegorz Braun (1,5 proc.).
Badanie United Surveys na zlecenie Wirtualnej Polski przeprowadzono w dniach 8-9 lutego 2025 r. Metodologia badania obejmowała techniki CATI (Computer-Assisted Telephone Interviewing) oraz CAWI (Computer-Assisted Web Interviewing). Próba badawcza wynosiła 1000 respondentów, co pozwala na uzyskanie reprezentatywnych wyników dla dorosłej populacji Polski. Porównanie wyników uwzględnia różnice względem poprzedniego badania, które zostało przeprowadzone w dniach 24-26 stycznia 2025 r.
Maciej Zubel, dziennikarz Wirtualnej Polski