Trwa ładowanie...
d3b70oy

Sondaż: PiS wygrywa wybory do Parlamentu Europejskiego

W wyborach do Parlamentu Europejskiego PiS uzyskałoby 27 proc. głosów, PO - 25 proc., gotowość głosowania na SLD zadeklarowało 9 proc. badanych, którzy wyrazili zainteresowanie udziałem w eurowyborach - wynika z najnowszego sondażu TNS Polska.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Sondaż: PiS wygrywa wybory do Parlamentu Europejskiego
(AFP, Fot: Georges Gobet)
d3b70oy

Po 5 proc. uzyskałyby PSL oraz Europa Plus Twój Ruch (osiągnęłyby wymagany próg wyborczy). Nową Prawicę wskazało 3 proc. respondentów; tyle samo ankietowanych zadeklarowało, że odda swój głos na Polskę Razem Jarosława Gowina. Solidarna Polska miała 2 proc. wskazań; Ruch Narodowy - 1 proc.; 1 proc. badanych wybrałoby jakąś inną partię. 19 proc. ankietowanych nie jest zdecydowanych, na jaką formację oddać swój głos.

TNS Polska przedstawił też symulację rozkładu mandatów, zgodnie z którą PiS uzyskałby 20 mandatów; PO - 19; SLD - 6; Europa Plus Twój Ruch - 3; PSL - 3.

W porównaniu z lutym poparcie dla PiS spadło o 2 pkt. proc. (z 29 proc.); poparcie dla PO wzrosło natomiast o 6 pkt. proc. (z 19 proc.). Nie zmienił się odsetek deklarujących oddanie swego głosu na SLD (9 proc.). Poparcie dla PSL spadło o 1 pkt. proc. (z 6 proc.). Europa Plus Twój Ruch niezmiennie ma 5 proc. poparcia; na niezmienionym poziomie pozostał też odsetek deklarujących poparcie dla Nowej Prawicy (3 proc.). Poparcie dla Polski Razem Jarosława Gowina wzrosło o 1 pkt. proc. (z 2 proc.); Solidarna Polska niezmiennie ma 2 proc.

d3b70oy

Badanie preferencji partyjnych przeprowadzono wśród badanych, którzy zdecydowanie lub raczej zamierzają wziąć udział w wyborach do PE 25 maja.

Ankietowani pytani byli też, czy zamierzają wziąć udział w wyborach do PE. Na tak postawione pytanie twierdząco odpowiedziało łącznie 55 proc. badanych (17 proc. odpowiedziało, że zdecydowanie tak; 38 proc. - "raczej tak"). Na eurowybory nie zamierza iść 32 proc. respondentów (19 proc. respondentów zdecydowanie nie ma zamiaru głosować, a 13 proc. "raczej nie"). 13 proc. nie jest jeszcze zdecydowanych.

W porównaniu z wynikami sondażu z lutego odsetek osób deklarujących zdecydowany udział w wyborach do PE nie zmienił się; o 7 pkt. proc. wzrósł odsetek respondentów, którzy raczej zamierzają pójść do urn. W marcu o 1 pkt. proc. wzrósł odsetek ankietowanych, którzy zdecydowanie nie zamierzają głosować; jednocześnie o 7 pkt. proc. spadł odsetek tych, którzy raczej nie zamierzają brać udziału w wyborach, o 1 pkt. proc. spadł też odsetek osób, które nie wiedzą, czy wezmą udział w wyborach.

Sondaż przeprowadzono w dniach 7-12 marca na ogólnopolskiej reprezentatywnej próbie 970 mieszkańców Polski w wieku 18 i więcej lat. Preferencje partyjne były określane dla grupy 529 osób deklarujących zamiar głosowania.

d3b70oy

Podziel się opinią

Share
d3b70oy
d3b70oy
Więcej tematów