Trwa ładowanie...
d4mpi84
25-07-2014 16:05

SLD i TR wymieniły się w piątek postulatami programowymi

SLD i Twój Ruch kontynuują rozmowy ws. porozumienia w wyborach samorządowych. W piątek odbyło się spotkanie Barbary Nowackiej (TR) oraz Krzysztofa Gawkowskiego (SLD), którzy wymienili się dokumentami z postulatami programowymi. Kolejne rozmowy planowane są na przyszły tydzień.

d4mpi84
d4mpi84

Negocjacje obu partii mają doprowadzić do wypracowania wspólnego minimum programowego, które miałoby umożliwić zawiązanie koalicji w wyborach samorządowych na poziomie sejmików wojewódzkich.

- Wymieniliśmy się naszymi minimami (programowymi) i będziemy dalej szukali punktów wspólnych, możliwości dojścia do nich oraz rozbieżności - powiedziała po piątkowym spotkaniu Nowacka. Podkreśliła, że obie strony mają obecnie czas na zapoznanie się ze swymi postulatami programowymi, a kolejne spotkania planowane są w przyszłym tygodniu.

Także Gawkowski powiedział PAP, że podczas spotkania doszło do wymiany postulatów oraz określone zostały punkty "sporne i łączące". Jak mówił, już wiadomo, że jednym z punktów spornych jest postulowana przez Twój Ruch likwidacja powiatów, czego nie popiera SLD. - Są też punkty styczne, które nas łączą. Te dyskusje będą odbywały się w przyszłym tygodniu, bo na razie zespoły programowe muszą zapoznać się z poszczególnymi programami - zaznaczył.

Na liście postulatów, które SLD przekazał Twojemu Ruchowi, znalazły się m.in. decentralizacja urzędów, utworzenie Krajowego Funduszu Wsparcia Gmin - który miałby przekazywać lub pożyczać gminom pieniądze na wkład własny do realizacji funduszy unijnych. Sojusz postuluje ponadto wzmocnienie demokracji lokalnej poprzez zniesienie progu frekwencji przy referendach lokalnych (z wyjątkiem referendów personalnych) oraz budżet obywatelski - o 2 proc. budżetu gminy mieliby decydować bezpośrednio jej obywatele. Według SLD należy także rozważyć zniesienie zakazu kandydowania wójtów, burmistrzów i prezydentów miast do Senatu.

d4mpi84

SLD proponuje też, by samorządy tego samego szczebla mogły prowadzić współpracę w ramach stowarzyszeń lub związków. W dokumencie programowym Sojuszu jest także mowa o finansowaniu samorządów, w tym o zwiększeniu udziału gmin w podatku PIT. Sojusz postuluje ponadto m.in. stworzenie gminnych funduszy mieszkaniowych oraz rozwój taniego budownictwa komunalnego. Zdaniem SLD pilnie potrzebny jest rządowy program budowy mieszkań komunalnych, a także utworzenie specjalnego funduszu państwowego gromadzącego środki na alternatywne, ekologiczne rodzaje transportu w miastach (tramwaje, trolejbusy).

Wśród postulatów Sojuszu znalazło się także m.in. utworzenie jednej ustawy Prawo samorządowe zamiast kilkunastu ustaw ustrojowych o samorządach terytorialnych. SLD chce także uchwalenia ustawy o miastach, zawierającej m.in. opis poszczególnych kompetencji przypisanych wyłącznie miastom (np. zarządzanie drogami).

W minimum programowym Twojego Ruchu znalazły się trzy główne postulaty: "przyjazny samorząd, nowoczesny samorząd i świecki samorząd". W ich ramach partia Janusza Palikota postuluje m.in. zmiany w urzędach pracy, połączenie szkoleń dla bezrobotnych z lokalnym rynkiem pracy, jawność dokumentów oraz przejrzystość funkcjonowania i zatrudniania w spółkach miejskich oraz odpolitycznienie urzędów.

Twój Ruch postuluje likwidację powiatów i zwiększenie roli sołtysów. Chce też ograniczyć - do dwóch - kadencje samorządowe. Wśród postulatów partii znalazły się też likwidacja straży miejskiej, przeprowadzenie reformy konsultacji społecznych oraz budżety obywatelskie dające realny wpływ na rozwój społeczności lokalnych. TR podkreśla potrzebę uporządkowania kwestii reklamy w miastach, chce rozwijać transport rowerowy i bezpłatną komunikację miejską. Twój Ruch opowiada się ponadto za świeckością uroczystości i budynków samorządowych, a także szkół i przedszkoli finansowanych ze środków publicznych.

Zdaniem TR konkursy na objęcie stanowisk w urzędach powinny być zestandaryzowane dla całego kraju. Twój Ruch postuluje też zwiększenie odpowiedzialności, w tym majątkowej, urzędników za podejmowane decyzje.

d4mpi84
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4mpi84
Więcej tematów