Trwa ładowanie...
d1pp96h
18-01-2008 14:45

Sikorski udaje się w poniedziałek do Moskwy

Na zaproszenie szefa rosyjskiej dyplomacji Siergieja Ławrowa z roboczą wizytą do Moskwy udaje się w poniedziałek minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski.

d1pp96h
d1pp96h

Tematem rozmów będzie ewentualna instalacja w Polsce elementów amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Rosja jest przeciwna budowie elementów tarczy w Polsce i Czechach. Moskwa zaproponowała Amerykanom wspólne korzystanie ze stacji radarowej, którą dzierżawi w Azerbejdżanie, w Gabali.

Można spodziewać się, że ministrowie Polski i Rosji poruszą również inne istotne w relacjach polsko-rosyjskich sprawy, takie jak problem zniesienia rosyjskiego embarga na produkty roślinne z Polski, kwestie energetyczne oraz polskie weto wobec rozpoczęcia negocjacji nowej umowy między UE a Rosją.

Rozmowy Sikorskiego i Ławrowa będą także przygotowaniem do planowanej na 8 lutego wizyty w Moskwie premiera Donalda Tuska.

Zaproszenie do złożenia przez Tuska wizyty w Moskwie w imieniu prezydenta Rosji Władimira Putina, przekazał szefowi polskiej dyplomacji Ławrow podczas spotkania w Brukseli na początku grudnia.

d1pp96h

Sikorski mówił wówczas, że spotkanie z Ławrowem "stanowiło otwarcie nowego rozdziału w stosunkach polsko-rosyjskich". Zapowiedział "odblokowanie dialogu na różnych szczeblach" i zapewniał, że "w relacjach polsko-rosyjskich nie będzie tematów tabu".

Pod koniec grudnia ub.r. Tusk deklarował, że jest gotowy do odwiedzenia Moskwy, bo - jak mówił - "elementem poprawy relacji z naszym wschodnim sąsiadem powinny być wzajemne wizyty". Chciałbym jednak, aby przynajmniej te najgorętsze sprawy zostały wyjaśnione do końca - mówię tu o embargu nie tylko na mięsa, ale na produkty roślinne - zastrzegł wówczas premier.

Rosyjskie embargo na polskie mięso zostało zniesione 19 grudnia, choć jak się okazało, ostatecznie podpisane w tej sprawie memorandum różniło się nieco od wcześniejszych ustaleń.

W środę minister rolnictwa Marek Sawicki powiedział, że zakres zawartego w Moskwie porozumienia w sprawie wznowienia eksportu mięsa do Rosji był o wiele szerszy niż podpisanego w Kaliningradzie memorandum. Sawicki dodał, że liczy, iż ta sprawa zostanie ostatecznie wyjaśniona podczas rozpoczętych w piątek targów "Zielony Tydzień" (Gruene Woche) w Berlinie. W czasie tych targów Sawicki ma m.in. spotkać się zw swoim rosyjskim odpowiednikiem z Aleksiejem Gordiejewem.

d1pp96h

Chodzi o to, by Rosja - tak jak pierwotnie uzgodniono - w pełni uznała atesty wydawane zakładom mięsnym przez polskie służby weterynaryjne. Obecnie do Rosji mogą eksportować tylko firmy, które posiadają dodatkowo rosyjskie certyfikaty.

Nadal pozostaje nierozwiązany problem rosyjskiego embarga na produkty pochodzenia roślinnego pochodzące z Polski i innych krajów Unii Europejskiej. Rozmowy w sprawie zniesienia go prowadzi z Rosjanami Komisja Europejska.

To właśnie rosyjskie embargo na mięso i produkty roślinne było powodem, dla którego Polska zablokowała rozpoczęcie rozmów o nowej umowie między Rosją a UE.

d1pp96h

Jak poinformował w komunikacie rzecznik prasowy MSZ Piotr Paszkowski, podczas spotkania z rosyjskim partnerem Sikorski przedstawi "propozycje dotyczące wznowienia wielopłaszczyznowego dialogu i współpracy polsko-rosyjskiej".

Na początku stycznia na zaproszenie Sikorskiego do Warszawy przyjechał wiceszef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Kislak, który m.in. przedstawił stanowisko Rosji w sprawie tarczy antyrakietowej.

Wiceminister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski powiedział wówczas PAP, że w ciągu trzech miesięcy dojdzie do kolejnych rozmów polsko-rosyjskich w sprawie tarczy. Wysłuchaliśmy argumentów naszych polskich kolegów. Rozmowy będą kontynuowane - mówił z kolei Kislak "Faktom" TVN.

d1pp96h

Po wizycie Kislaka, Sikorski ocenił jednak, że "pozostały zasadnicze różnice poglądów" między oboma krajami w sprawie tarczy antyrakietowej. Sikorski przyznał, że rozmowy z wiceszefem rosyjskiego MSZ w sprawie tarczy nie należały do łatwych. Jednak zdaniem szefa MSZ, w interesie Polski, jest to, aby "decyzje, które podejmiemy suwerennie nie były dla naszych sąsiadów zaskoczeniem".

Stany Zjednoczone chcą rozmieścić w Polsce wyrzutnie rakiet przechwytujących, a w Czechach stację radarową. Obiekty te stanowiłyby elementy tarczy antyrakietowej chroniącej USA i ich sojuszników przed atakiem tzw. państw nieprzewidywalnych, takich jak Iran. Rosja sprzeciwia się tym planom. Dotychczasowe rosyjsko-amerykańskie konsultacje nie doprowadziły do kompromisu.

Sikorski spotka się w Moskwie również z doradcą prezydenta Putina Siergiejem Jastrzembskim. W grudniu odbyła się wideokonferencji Warszawa-Moskwa z Jastrzembskim. Brał w niej udział wicemarszałek Sejmu Stefan Niesiołowski.

d1pp96h

Obaj politycy oceniali wówczas, że nastąpiło ocieplenie w polsko-rosyjskich stosunkach, a także wyliczyli trudne kwestie w relacjach między Warszawą i Moskwą, w tym sprawy rozmieszczenia na terytorium Polski elementów tarczy antyrakietowej i polskiego weta dotyczącego nowego porozumienia o współpracy między Unią Europejską a Rosją.

Chcielibyśmy, żeby ten pociąg wzajemnych stosunków ruszył do przodu, dlatego że nie ma w stosunkach polsko-rosyjskich dzisiaj problemów, które - sądzę - nie mogłyby być rozwiązane - podkreślał Niesiołowski. Jastrzembski zapewniał, że ze słów wicemarszałka Niesiołowskiego "można wyciągnąć wniosek, iż Polska i Rosja już wkroczyły w nowy etap stosunków dwustronnych".

d1pp96h
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1pp96h
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj