Trwa ładowanie...

Sikorski odpowiada USA: oddaliśmy żydowskie mienie!

Szef MSZ Radosław Sikorski ocenił, że Polska "bardzo szczodrze" oddała mienie komunalne żydowskie. To jego reakcja na stanowisko administracji USA, która wyraziła "rozczarowanie" wstrzymaniem przez Polskę procesu uchwalenia ustawy reprywatyzacyjnej.
Share
Sikorski odpowiada USA: oddaliśmy żydowskie mienie!
Źródło: PAP
d1k3kse

Specjalny doradca sekretarza stanu ds. Holocaustu Stuart Eizenstat wezwał też - w imieniu rządu USA - rząd polski do restytucji prywatnego mienia żydowskiego, choćby w formie rekompensat rozłożonych w czasie.

Sikorski podkreślił w "Kropce nad i" w TVN24, że "reprywatyzacja w Polsce ma miejsce: toczy się w sądach i obywatele odzyskują mienie po tym, jak sądy zweryfikują te wnioski". - Polska bardzo szczodrze oddała mienie komunalne żydowskie, natomiast jeśli chodzi o mienie różnych obywateli państw obcych, to Polska jeszcze w latach 60. podpisała tzw. umowy indemnizacyjne, w tym z USA, i wypłaciła wielomilionowe odszkodowania rządom tych krajów, w tym Stanom Zjednoczonym - dodał szef MSZ.

Przypomniał też, że ustawę reprywatyzacyjną sejm już raz uchwalił, w czasie gdy premierem był Jerzy Buzek, jednak wówczas zawetował ją prezydent Aleksander Kwaśniewski.

d1k3kse

Podziel się opinią

Share
d1k3kse
d1k3kse
Więcej tematów