Siergiej Ławrow o rozmowach z Johnem Kerrym w Soczi: były cudowne
Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow oświadczył po rozmowach z sekretarzem stanu USA Johnem Kerrym w Soczi, że miały one "cudowny" przebieg.
12.05.2015 17:13
Około godz. 17 (godz. 16 w Polsce) w tamtejszej rezydencji prezydenta Rosji rozpoczęło się spotkanie Kerry'ego z Władimirem Putinem. Wcześniej prezydent przyjął tam swoich generałów, w tym ministra obrony Siergieja Szojgu i szefa sztabu generalnego sił zbrojnych Walerija Gierasimowa.
Szczegóły rozmów Kerry'ego z Ławrowem nie są na razie znane. Wiadomo tylko, że trwały około czterech godzin. Zapytany przez dziennikarzy po ich zakończeniu, jaki miały przebieg, szef dyplomacji Rosji odpowiedział jednym słowem: "cudowny".
Strona rosyjska zapowiadała, że ministrowie będą rozmawiać o konfliktach na Ukrainie, w Syrii i Jemenie, a także o problemach stosunków dwustronnych.
Rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa zdradziła, że Ławrow podarował Kerry'emu kosz ziemniaków wyhodowanych w Kraju Krasnodarskim z sadzeniaków, które swego czasu sprezentował mu amerykański sekretarz stanu. Dał mu też kosz krasnodarskich pomidorów i T-shirt z symboliką 70. rocznicy zwycięstwa nad hitlerowskimi Niemcami w II wojnie światowej.
Kerry przyleciał do Soczi we wtorek w południe. Przed rozpoczęciem rozmów z Ławrowem, w towarzystwie rosyjskiego ministra, złożył wieniec przed pomnikiem upamiętniającym mieszkańców Soczi, którzy zginęli podczas Wielkiej Wojny Ojczyźnianej. Tak w Rosji określa się tę część II wojny światowej, w której ZSRR walczył po stronie koalicji antyhitlerowskiej (lata 1941-45).
Kerry jest pierwszym od ponad 25 lat szefem dyplomacji USA, który zdobył się na taki gest. Poprzednim był George Shultz, który w 1988 roku złożył wieniec przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Moskwie.
Wskutek aneksji Krymu, wspierania przez Moskwę separatystów w ukraińskim Donbasie i sankcji nałożonych na Rosję przez USA za jej agresywną politykę wobec Ukrainy stosunki rosyjsko-amerykańskie znajdują się w najgłębszym kryzysie od czasów zimnej wojny.
Mimo napięcia na linii Moskwa-Waszyngton szefowie dyplomacji dwóch krajów utrzymują stałe kontakty - osobiste i telefoniczne. Poprzednio widzieli się w marcu w Lozannie w Szwajcarii przy okazji rozmów na temat irańskiego programu atomowego. Przez telefon po raz ostatni konferowali 5 maja z inicjatywy Waszyngtonu. Głównym tematem rozmowy była sytuacja w Donbasie.
Podróż do Soczi jest pierwszą od dwóch lat wizytą Kerry'ego w Rosji. Stamtąd uda się on do Antalyi w Turcji na spotkanie szefów dyplomacji państw NATO.