Trwa ładowanie...
d31jaxw

Sensacyjne wyniki wyborów. Olbrzymia porażka Bronisława Komorowskiego

- Ten wynik to totalne zaskoczenie. Urzędujący prezydent poniósł olbrzymią porażkę. Wyborcy zgłosili wobec niego wotum separatum - komentuje wstępne wyniki I tury wyborów prezydenckich politolog dr Tomasz Słupik. Według sondażu pracowni IPSOS dla TVN24, TVP i Polsat News z wynikiem 34,8 proc. wygrał je Andrzej Duda. Drugą pozycję zajął Bronisław Komorowski, na którego zagłosowało 32,2 proc. Polaków. 24 maja odbędzie się zatem druga tura wyborów.
Share
Sensacyjne wyniki wyborów. Olbrzymia porażka Bronisława Komorowskiego
Źródło: PAP
d31jaxw

Zwycięstwa kandydata PiS nie przewidział żaden z przedwyborczych sondaży. Zdaniem rozmówcy WP Duda jako wygrany zyskał psychologiczną przewagę przed II turą. Komorowskiemu będzie bardzo trudno w tak krótkim czasie odrobić straty. - Mimo że od początku wyborczego wyścigu był faworytem, zaprzepaścił olbrzymie poparcie, z którego na koniec utrzymał ledwie połowę - wskazuje politolog. Dobrym posunięciem prezydenta było wezwanie Dudy do debaty. - To starcie, jak miało to miejsce w przeszłości, może zdecydować o ostatecznym wyniku wyborów. Czekają nas bardzo ostre dwa tygodnie - przewiduje politolog.

Paweł Kukiz z doskonałym wynikiem 20,3 proc. zajął trzecią pozycję. Zdaniem eksperta z Uniwersytetu Śląskiego wynik Pawła Kukiza to kolejna sensacja tych wyborów. Poparcie dla muzyka lawinowo urosło w ostatnich tygodniach. Tak dobrego wyniku kandydat niezależny nie miał jednak w żadnym z przedwyborczych sondaży. - To Kukiz będzie teraz głównym rozgrywającym. Obaj kandydaci będą starali się skutecznie przeciągnąć na swoją stronę zwolenników muzyka - mówi dr Słupik.

Kukiz zapowiedział, że w II turze nie poprze żadnego z kandydatów, ale wcześniej bardzo ostro krytykował urzędującego prezydenta. - To, jak zachowa się ten elektorat to olbrzymia niewiadoma. Część zostanie w domu, uznając Komorowskiego i Dudę za kandydatów establishmentu. Z pewnością jednak większa grupa zagłosuje na Dudę niż Komorowskiego - uważa rozmówca WP.

d31jaxw

Janusz Korwin-Mikke zdobył 4,4 proc. poparcia. - Lider partii KORWiN zwykle narzeka na sondaże, że niedoszacowują jego poparcia. W tym przypadku przewidywania okazały się jednak bardzo trafne - wskazuje ekspert.

Największym przegranym tych wyborów jest SLD. Kandydatce popieranej przez tę partię udało się zdobyć ledwie 2,4 proc. poparcia. Na dalszych miejscach uplasowali się Adam Jarubas - 1,6 proc., Janusz Palikot - 1,5 proc., Grzegorz Braun - 1,1 proc., Marian Kowalski - 0,8 proc., Jacek Wilk - 0,6 proc., Paweł Tanajno - 0,3 proc. Frekwencja wyniosła 49,4 proc.

Joanna Stanisławska, Wirtualna Polska

d31jaxw

Podziel się opinią

Share
d31jaxw
d31jaxw
Więcej tematów