PolskaSekretarz Gen. Rady Europy domaga się wyjaśnień ws. odwołania dyrektora ODN

Sekretarz Gen. Rady Europy domaga się wyjaśnień ws. odwołania dyrektora ODN

Sekretarz Generalny Rady Europy Terry Davis
zwrócił się do polskiego rządu o wyjaśnienie okoliczności
odwołania dyrektora Centralnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli
(CODN) - poinformowały w komunikacie Rzecznik
Prasowy i Biuro Prasowe Rady Europy.

Dyrektor CODN Mirosław Sielatycki został w piątek zwolniony ze stanowiska. Wicepremier, minister edukacji Roman Giertych poinformował o tym w środę na posiedzeniu sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży. Dodał, że nie wyklucza konieczności likwidacji CODN lub głębokiej reorganizacji tej placówki. Zarzucił Ośrodkowi wydawanie publikacji, które zachęcają szkoły do spotkań z organizacjami homoseksualnymi.

Chodzi o podręcznik "Kompas. Edukacja o prawach człowieka w pracy z młodzieżą", opracowany przez międzynarodowy zespół autorów. Opublikowany został w ubiegłym roku przez CODN oraz Stowarzyszenie dla Dzieci i Młodzieży SZANSA z Głogowa. Zawiera on m.in. scenariusze ćwiczeń dla nauczycieli.

W piątek wiceminister edukacji Mirosław Orzechowski poinformował, że wydał polecenie, by podręcznik ten nie był rozprowadzany.

Książka jest oficjalnym poradnikiem Rady Europy; była też częścią przedsięwzięć edukacyjnych realizowanych w 2005 r. w Polsce, w ramach Europejskiego Roku Edukacji Obywatelskiej oraz polskiego przewodnictwa Rady Europy.

Jak czytamy w komunikacie rzecznika prasowego i biura prasowego Rady Europy, we wtorek Davis, po spotkaniu ze Stałym Przedstawicielem Polski przy Radzie Europy, powiedział że nie rozumie "dlaczego nauczanie tolerancji może stać się podstawą odwołania (dyrektora CODN)".

Przedstawiłem swoje stanowisko stwierdzające, że rząd polski ma swobodę decyzji co do korzystania z materiałów Rady Europy dotyczących nauczania praw człowieka, jednakże, o ile wybór materiałów jest dowolny, o tyle wartości i zasady w nich zawarte nie mają takiego charakteru - dodał Davis.

Od zeszłego tygodnia do premiera Kazimierza Marcinkiewicza wystosowano szereg listów otwartych w sprawie odwołania dyrektora CODN.

"Decyzja ministra Romana Giertycha budzi w nas ogromny niepokój, gdyż to kierowane przez niego ministerstwo dopuszcza do użytku podręczniki szkolne - decyzja pana ministra, podyktowana partykularnymi interesami partyjnymi każe żywić obawy, iż dopuszczanie podręczników będzie oparte na podobnych zasadach" - czytamy w liście Polskiej Izby Książki.

Przeciwko odwołaniu dyrektora CODN zaprotestowały wcześniej: Polska Sekcja Amnesty International, Komitet Helsiński w Polsce, Związek Nauczycielstwa Polskiego, klub poselski SLD, była wiceminister edukacji w rządzie Jerzego Buzka Irena Dzierzgowska oraz autorzy apelu o odwołanie ze stanowiska wicepremiera, ministra edukacji Romana Giertycha (pod tym apelem podpisało się w internecie prawie 140 tys. osób).

W grudniu ubiegłego roku prof. Michał Seweryński, poprzedni minister edukacji w rządzie Kazimierza Marcinkiewicza, dziękował wydawcom podręcznika, a także wyasygnował dodatkowe środki na jego rozpowszechnianie.

Centralny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli (CODN) istnieje od 1991 r. Jest publiczną instytucją edukacyjną powołaną przez ministerstwo edukacji. Celem Ośrodka jest wspieranie nauczycieli w rozwoju zawodowym m.in. poprzez opracowywanie i realizowanie koncepcji edukacyjnych, programów, szkoleń, badań, analiz i prognoz. Prowadzi też działalność wydawniczą. Sielatycki został dyrektorem Ośrodka w 1999 r.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)