Trwa ładowanie...
duditsf

Sejm myśli. Polonia lobbuje.

duditsf
duditsf

Sejm po raz kolejny odłożył głosowanie w sprawie poprawek, jakie wprowadził Senat do Ustawy o Obywatelstwie Polskim. Głosowanie miało się odbyć w czwartek, lecz, jak się dowiedziała "Wirtualna Polska", na prośbę klubów poselskich zostało przełożone.

Przypomnijmy: Ustawa o Obywatelstwie Polskim jest opracowywana przez parlament już od kilkunastu miesięcy. Najwięcej kontrowersji wzbudza artykuł 4 ustawy mówiący o możliwości posiadania podwójnego obywatelstwa. W czerwcu bieżącego roku Senat opowiedział się za tym, by Polacy mieszkający za granicą mogli być obywatelami dwóch krajów. Jeszcze kilka tygodni temu na łamach nowojorskiego "Nowego Dziennika" Ryszard Czarnecki, przewodniczący Komisji Spraw Wewnętrznych i Administracji, przekonywał, że władze RP będą respektowały podwójne obywatelstwo.

Tymczasem 12 października, zgodnie z rekomendacją komisji kierowanej przez posła Czarneckiego, wszystkie kluby parlamentarne opowiedziały się za zapisem mówiącym, że _ obywatel polski nie może być równocześnie uznawany przez władze RP za obywatela innego państwa_. Jedynym ustępstwem na rzecz Polonii była zgoda Sejmu na usunięcie zapisu mówiącego o karach za posiadanie paszportów dwóch krajów.

duditsf

Do głosowania nad poprawkami jednak nie doszło. Nie odbyło się ono również podczas kolejnego posiedzenia Sejmu, które miało miejsce w dniach 25-26 października. "Wirtualna Polska" nieoficjalnie dowiedziała się, że główną przyczyną przełożenia głosowania była niezgoda wśród posłów AWS.

Ustawa o obywatelstwie od kilkunastu miesięcy wywołuje kontrowersje wśród Polonii na całym świecie. Potwierdza to prowadzona w amerykańskim stylu internetowa akcja lobbingowa Polonii zamieszkałej w Stanach Zjednoczonych. Zainicjowali ją Polonusi ze stanu Michigan, do których przyłączyła się Polonia z innych stanów USA z Kanady.

Na stronach internetowych Polonii z Detroit, znaleźć można wzór listu oraz szczegółowe instrukcje, jak i komu wysłać list elektroniczny. Na stronie znajdują się też adresy e-mailowe klubów poselskich i posłów. Zdaniem "Trybuny Śląskiej" nasi parlamentarzyści otrzymali w ten sposób setki, a nawet tysiące listów elektronicznych.

Informacji gazety nie potwierdzają sami zainteresowani. Z kilku posłów zapytanych przez "Wirtualną Polskę" jedynie Andrzej Potocki, rzecznik Unii Wolności, przyznał, że znalazł w swojej skrzynce kilka listów z apelem Polonii. Nie zmieniły one jednak zdania posła na temat prawa do posiadania podwójnego obywatelstwa.
Jest trochę podejrzane, kiedy obywatel polskiego państwa zwraca się do polskiego posła, żeby ten umożliwił mu przekraczanie polskiej granicy z obcymi dokumentami" - powiedział poseł Potocki "Wirtualnej Polsce".

Pozostali posłowie nie potwierdzili informacji podawanych przez "Trybunę Śląską". Wicemarszałek Sejmu Jan Król, zaprzeczył również, by inicjatywa ta miała wpływ na decyzję Konwentu Seniorów odkładającą głosowanie. Marszałek zapewnił, że odbędzie się ono na jednym z nadchodzących posiedzeń Sejmu. Najbliższe z nich rozpocznie się już 8 listopada. (pat)

duditsf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
duditsf
Więcej tematów