Trwa ładowanie...

Sasnal i Kozyra w Muzeum Narodowym

Dzieła wybitnych artystów nowej sztuki można oglądać od 6 grudnia.

Sasnal i Kozyra w Muzeum Narodowym
dae6izi
dae6izi

Dzieła Katarzyny Kozyry, Wilhelma Sasnala czy Przemysława Mateckiego wejdą w skład Zbiorów Sztuki Nowoczesnej Muzeum Narodowego w Warszawie. Prace oglądać będzie można od 6 grudnia.

Wśród nabytych dzieł znalazły się takie prace, jak obraz "Demony" autorstwa Łukasza Korolkiewicza, praca wideo Katarzyny Kozyry pt. "Pojawianie się, jako Lou Salome", obraz "Bez tytułu (Polak)" Wilhelma Sasnala oraz dwanaście prac Przemysława Mateckiego, wykonanych na papierze i płótnie.

Do Muzeum trafiła też kolekcja wydawnictwa grupy Luxus, działającej między 1983 a 1995 rokiem we Wrocławiu i uznawanej za jedno z najważniejszych zjawisk artystycznych polskiej sztuki przełomu lat 80. i 90.

- Kupujemy klasyków - jak Korolkiewicza - a także uzupełniamy naszą kolekcję o nowych mistrzów, jak Sasnala czy Materskiego - powiedziała PAP Izabela Mościcka, asystentka w dziale Zbiorów Sztuki Nowoczesnej Muzeum Narodowego w Warszawie i kierownik projektu. Prace zostały zakupione w ramach programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego "Kolekcje - Regionalne Kolekcje Sztuki Współczesnej".

- To wspaniała sprawa, że ministerstwo daje pieniądze na sztukę nowoczesną. Dzięki temu wsparciu możemy powiększać kolekcję, co jest bardzo cenne dla polskich zbiorów sztuki. Jeżeli projekt będzie kontynuowany, a ministerstwo nadal będzie chętne do finansowania sztuki współczesnej, będziemy z pewnością ubiegać się o dofinansowanie na dalsze wzbogacanie zbiorów - zapowiedziała Mościcka.

dae6izi

Specjalny pokaz, prezentujący nowe obiekty w zbiorach Muzeum Narodowego, zaplanowano na 24 listopada. Jak przekonują organizatorzy pokazu, jego celem jest udostępnienie szerokiej publiczności obiektów zakupionych przez Muzeum w 2015 r., a także prezentacja ważnych dla polskiej sztuki zjawisk z zakresu malarstwa, grafiki i prac wideo.

Kolekcja sztuki nowoczesnej i współczesnej Muzeum Narodowego to jeden z największych tego typu zbiorów w Polsce - najstarsze obiekty pochodzą z pierwszej dekady ubiegłego stulecia, najnowsze datowane są na 2013 r.

Zbiory Sztuki Nowoczesnej obejmują Zbiory Malarstwa, Grafiki i Rysunku, Ośrodka Wzornictwa Przemysłowego oraz Nowym Mediów. W tym roku Muzeum uzupełniło kolekcję o dziewiętnaście nowych eksponatów, w tym obrazy, rysunki, a także prace wideo.

Dzieła oglądać będzie można w Muzeum od 6 grudnia.

dae6izi

(Źródło: PAP)

dae6izi
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dae6izi
Więcej tematów