Trwa ładowanie...

Sąd: Mustafie al-Hawsawiemu nie należy się status pokrzywdzonego

Sąd Rejonowy w Szczytnie utrzymał w mocy decyzję Prokuratury Apelacyjnej w Krakowie, która odmówiła Saudyjczykowi Mustafie al-Hawsawiemu statusu pokrzywdzonego ws. tajnych więzień CIA w Polsce. Decyzja jest wiążąca.
Share
Prokuratura (zdj. ilustracyjne)
Prokuratura (zdj. ilustracyjne)Źródło: Fotolia, Fot: Andrey Burmakin
d11n7d9

Sąd w Szczytnie w woj. warmińsko-mazurskim wydał w postanowienie, w którym utrzymał w mocy decyzję krakowskiej Prokuratury Apelacyjnej, która odmówiła Saudyjczykowi Mustafie al-Hawsawiemu statusu pokrzywdzonego w śledztwie dotyczącym tajnych więzień CIA w Polsce. Sędzia Jan Steraniec podkreślał, że według prokuratury brak jest danych stwierdzających istnienie podejrzanego czynu. Wcześniej prokuratura podawała, że nie ma dowodów, iż al-Hawsawi był więziony na ternie Polski, są natomiast dowody, że był więziony na Litwie.

Status pokrzywdzonych w tym śledztwie uzyskały wcześniej trzy osoby, które twierdzą, że były przetrzymywane w Polsce: Saudyjczyk Abd Al-Rahim Al-Nashiri, Palestyńczyk Abu Zubaida i Jemeńczyk Walid bin Attash.

Pod koniec lipca ubiegłego roku Europejski Trybunał Praw Człowieka orzekł, że Polska ma zapłacić po 100 tys. euro zadośćuczynienia za naruszenie Europejskiej Konwencji Praw Człowieka Abu Zubajdzie i Abd al-Rahim al-Nashiriemu. Zubajdzie przyznano dodatkowe 30 tys. euro zwrotu kosztów. W lutym 2015 r. Trybunał w Strasburgu odrzucił odwołanie rządu od wyroku uznającego, że Polska naruszyła konwencję praw człowieka ws. więzień CIA i odszkodowania wypłacono.

d11n7d9

Podziel się opinią

Share
d11n7d9
d11n7d9
Więcej tematów