Trwa ładowanie...
d14mn76

Tajne więzienia CIA w Polsce

Najnowsze informacje
AFP Codzienny Serwis Fotograficzny Image Forum real time i Archiwum Forum archive
Źródło: AFP Codzienny Serwis Fotograficzny Image Forum real time i Archiwum Forum archive

W styczniu 2014 roku "Washington Post" napisał m.in., że Polska miała dostać w 2003 roku od USA 15 mln dolarów za udostępnienie Amerykanom ośrodka w Kiejkutach. Podejrzenia, że w Polsce mogły być tajne więzienia CIA podała w 2005 roku organizacja Human Rights Watch. Według niej miało się ono znajdować się na terenie szkoły wywiadu w Kiejkutach lub w pobliżu wojskowego lotniska w Szymanach na Mazurach.

Po tych doniesieniach polscy politycy ze wszystkich opcji politycznych zaprzeczali tym informacjom. Sprawą zainteresował się Europejski Trybunał Praw Człowieka i Parlament Europejski, którego europosłowie badali sprawę tajnych więzień CIA w Europie Środkowej.

Śledztwo prokuratury

W 2008 roku prokuratura rozpoczęła śledztwo, czy była zgoda polskich władz na stworzenie w Polsce tajnych więzień CIA w latach 2002-2003 i czy ktoś z polskich władz nie przekroczył uprawnień, godząc się na tortury, jakim mieli być poddawani podejrzewani o terroryzm.

W marcu 2012 r. "Gazeta Wyborcza" napisała, że Prokuratura Apelacyjna w Warszawie postawiła zarzut w sprawie tajnych więzień CIA byłemu szefowi Agencji Wywiadu Zbigniewowi Siemiątkowskiemu. Według "GW", chodziło o przekroczenie uprawnień oraz naruszenie prawa międzynarodowego przez "bezprawne pozbawienie wolności" i "stosowanie kar cielesnych" wobec jeńców wojennych.

Wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowieka

Pod koniec lipca 2015 roku Europejski Trybunał Praw Człowieka orzekł, że Polska ma zapłacić zadośćuczynienie Palestyńczykowi Abu Zubajdzie i Saudyjczykowi Abd al-Rahim al-Nashiriemu. Trybunał przyznał im po 100 tys. euro za naruszenie przez Polskę Europejskiej Konwencji Praw Człowieka. Mężczyźni twierdzą, że w latach 2002-2003 zostali osadzeni w tajnym więzieniu CIA w Polsce. Tam mieli być torturowani przez CIA, a wszystko to za przyzwoleniem polskich władz. Polska odwołała się od tego wyroku.

d14mn76

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Redakcja Wirtualnej Polski
d14mn76
d14mn76
d14mn76
Więcej tematów
d14mn76

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj