Trwa ładowanie...
22-11-2014 15:51

Są wyniki wyborów samorządowych z Mazowsza

W sejmiku woj. mazowieckiego najwięcej radnych - 19 będzie miało Prawo i Sprawiedliwość. PSL wprowadziło do sejmiku 16 swoich przedstawicieli, PO - 15, zaś SLD - 1. Po godz. 15.00 Wojewódzka Komisja Wyborcza ogłosiła oficjalne wyniki wyborów do sejmiku mazowieckiego.

d17rwiy
d17rwiy

We wszystkich okręgach wyborczych w Mazowieckiem oddano 1 mln 807 tys. 505 ważnych głosów.

Na PiS oddano 519 tys. 871 głosów, na PSL - 463 tys. 396 głosów, na PO - 434 tys. 828 głosów, zaś na SLD - 128 tys. 492 głosy. Tylko te cztery ugrupowania wprowadziły swoich przedstawicieli do sejmiku mazowieckiego.

Z PSL do sejmiku dostali się m.in. Adam Struzik i Dorota Stalińska. Z PiS: Maciej Wąsik i Marian Piłka. Z PO: Dariusz Dziekanowski i Urszula Kierzkowska. Jedyny mandat dla SLD uzyskała Katarzyna Piekarska.

d17rwiy

Spośród komitetów, które nie weszły do sejmiku woj. mazowieckiego, najwięcej głosów uzyskały: Nowa Prawica (75 tys. 601 głosów), Mazowiecka Wspólnota Samorządowa (68 tys. 683), Ruch Narodowy (32 tys. 37), Demokracja Bezpośrednia (20 tys. 681), Twój Ruch (15 tys. 947), Wspólnota Patriotyzm Solidarność (11 tys. 679). Pozostałe komitety uzyskały poniżej 10 tys. głosów.

Wojewódzka Komisja Wyborcza podała oficjalne wyniki głosowania do sejmiku wojewódzkiego w sobotnie popołudnie. Wcześniej musiała dokonać korekty protokołów z Żyrardowa i Płocka. Chodziło o nieścisłości w wyliczeniach odnoszące się do kilku głosów. W przypadku Żyrardowa był to 1 głos, w przypadku Płocka - 10 głosów.

- Mieliśmy bardzo dużo pracy z powodu nieprawidłowości wynikających z protokołów obwodowych komisji wyborczych oraz protokołów zbiorczych - powiedziała przewodnicząca komisji Alina Sobczak-Barańska. Jak podkreśliła, "nieprawidłowości te wynikały z prostych błędów arytmetycznych i wymagało to czasu na uzupełnienie". Dodała ponadto, że w woj. mazowieckim jest najwięcej powiatów w całej Polsce, funkcjonowało w nich ponad 3 tys. obwodowych komisji.

Mazowieckie to jedno z ostatnich województw, w którym w sobotę trwało jeszcze liczenie głosów. Głosów oddanych w wyborach do sejmiku wciąż nie policzono na Dolnym Śląsku.

Jak dowiedziała się Polska Agencja Prasowa w biurze prasowym Państwowej Komisji Wyborczej, jak dotąd nie zostały jeszcze zatwierdzone protokoły z pięciu województw, obok mazowieckiego i dolnośląskiego: kujawsko-pomorskiego, podkarpackiego, lubuskiego.

d17rwiy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d17rwiy
Więcej tematów