Trwa ładowanie...

Rządy w Czechach i Słowacji nad krawędzią

Wielkie zamieszanie panuje obecnie w Czechach i Słowacji, gdzie opozycja zjednoczyła siły, by doprowadzić do upadku obecnych rządów. W Pradze posłowie partii ANO zamierzają zwołać głosowanie nad wotum nieufności dla gabinetu Petra Fiali. Podczas gdy słowackie partie opozycyjne dążą do przeprowadzenia referendum, w którym obywatele zadecydują czy Eduard Heger to odpowiednia osoba na stanowisku premiera.

Czeski i słowacki rząd coraz bliżej upadku. Czeski i słowacki rząd coraz bliżej upadku. Źródło: Gettyimage, fot: 2022 Antoine Gyori - Corbis
d3tc8du
d3tc8du

Jak twierdzi deputowana Izby Poselskiej Republiki Czeskiej Alena Schillerova, posłowie opozycyjnej partii ANO w Czechach zwołają w izbie niższej parlamentu głosowanie nad wotum nieufności wobec rządu Petra Fiali z powodu afery wokół dyrektora agencji wywiadu cywilnego Petra Mlejnka oraz słabej sytuacji gospodarczej w kraju.

- Nie można zamykać oczu na to, że jedną z najważniejszych jednostek wywiadowczych kieruje osoba niegodna zaufania, że został tam wepchnięty przez ministra spraw wewnętrznych Vita Rakusa, który jest jednocześnie szefem ruchu STAN, nękanego jednym skandalem za drugim - zaapelowała Schillerova czeską państwową agencję prasową Česká tisková kancelář.

Czeska opozycja domaga się odwołania Vity Rakusa za to, że mianował Petra Mlejnka na szefa cywilnego wywiadu ÚZSI. Podczas gdy jak twierdzi portal Novinky.cz, Mlejnek przyznał się do kontaktów z biznesmenem Michałem Redlem, który zamieszany jest w aferę korupcyjną wokół praskiej firmy transportowej Dozimetr.

d3tc8du

Co najmniej 50 posłów musi podpisać petycję, aby wywołać głosowanie nad wotum nieufności dla obecnego rządu. Zdaniem Schillerovej pod wnioskiem podpisy złożyło już 40 osób, ale na tym nie koniec, ponieważ spodziewa się, że resztę podpisów uda zdobyć się m.in. w piątek. Co ciekawe, w historii Republiki Czeskiej głosowanie nad wotum nieufności wobec rządu odbywało się 16 razy, ale tylko raz skutecznie. Wówczas w 2009 r. upadł rząd Mirka Topolanka.

Słowacja również może podzielić los Czech

Według portalu Zoznam.sk słowackie partie opozycyjne zebrały aż 406 tys. podpisów pod żądaniem przeprowadzenia referendum odnośnie dymisji koalicyjnego rządu Eduarda Hegera. Na czele całego ruchu stoi były premier kraju, Robert Fico, który przekazał prezydent Zuzannie Caputovej karty z podpisami. Konstytucja przewiduje, by za przeprowadzeniem referendum opowiedziało się co najmniej 350 tys. obywateli, dlatego opozycja liczy na szybkie rozwiązanie sprawy.

Opozycja uważa, że gabinet Hegera stracił zdolność do kierowania krajem. Na problemy związane z inflacją, zaopatrzeniem w surowce energetyczne i wojną na sąsiedniej Ukrainie nakłada się kryzys w koalicji czterech partii, które od wiosny 2020 r. rządzą na Słowacji.

Jak Polska może poradzić sobie z suszą? Zgorzelski: Nie mamy polityki retencyjnej

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3tc8du
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3tc8du
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj