Trwa ładowanie...

Ryszard Petru: Mateusz Morawiecki jest pierwszym bankowcem RP

• Petru: Morawiecki jest pierwszym zastępcą pani premier • To on reprezentuje interesy wielkich korporacji • Program 500+ powoduje dyskryminację osób najmniej zarabiających
Share
Ryszard Petru
Ryszard PetruŹródło: Agencja Gazeta, Fot: Sławomir Kamiński
d48ck03

Zdaniem Petru, jest wysoce prawdopodobne, że Morawieckiemu obiecano prezesurę NBP. - Wiem, że zaprzecza, ale Donald Tusk jeszcze tydzień przed objęciem stanowiska w Brukseli zaprzeczał, inaczej nie rozumiem jego obecności w rządzie - dodał lider Nowoczesnej w TVN24.

W ocenie Petru, program 500+ paradoksalnie powoduje dyskryminację osób najmniej zarabiających, bo stracą zasiłki pomocy społecznej. - Uważam, podobnie jak marszałek Karczewski, że osoby najbogatsze nie powinny otrzymywać tego świadczenia, tylko wolałbym to wpisać w ustawie - powiedział Petru.

Polityk skomentował również sobotnie manifestacje Komitetu Obrony Demokracji, zorganizowanie w kilkunastu miastach Polski. - Jarosława Kaczyńskiego nie można zatrzymać, ale można zatrzymać PiS, szeregowych posłów PiS, i jestem przekonany, że dla premier Szydło takie demonstracje to też ważny sygnał - powiedział lider Nowoczesnej.

d48ck03

Szydło: manifestacje organizują ci, którzy utracili władzę i przywileje

- Chciałabym, żeby ci co demonstrują, zastanowili się, czy ich hasła są adekwatne do rzeczywistości. Trzeba się zastanowić, czy rzeczywiście wolności Polaków są ograniczone. Mam wrażenie, że to próba narzucenia opinii publicznej, że mamy w Polsce zamach stanu. Jest pewna grupa, która została pozbawiona władzy, przywilejów i wpływów. To oni organizują marsze - powiedziała w niedzielę na antenie TVN24 premier Szydło.

- Obywatelom wmówiło się, że łamane są prawa demokracji. Organizatorami protestów są partie polityczne. Na czele manifestują politycy PO, pan Ryszard Petru (lider Nowoczesnej), który broni przywilejów grup finansowych - dodała Szydło.

Według niej, obywatele dali PiS "mandat do sprawowania władzy". - Polacy powiedzieli poprzedniej władzy, że nie akceptują sposobu ich rządzenia. - Polski rząd, wybrany w demokratycznych wyborach, jest teraz atakowany - zaznaczyła.

d48ck03

Pierwsze wypłaty programu 500+ w kwietniu 2016 roku

Szydło mówiła również o programie 500+. - Bardzo chętnie wysłucham opinii panów Petru, Siemoniaka czy Neumana na temat tego projektu. Do tej pory Petru krytykował ten projekt, mówił że to rozdawanie pieniędzy i że jest niepotrzebny. Chcemy by pierwsze wypłaty z tego programu odbyły się w kwietniu 2016 roku - powiedziała premier.

- Nasz projekt zakłada, że będzie kierowany do wszystkich - od drugiego dziecka nie ma kryterium dochodowego. Od pierwszego dziecka - kiedy dochód jest poniżej 800 zł na każdego członka rodziny - mówiła premier. Wyjaśniła, że "by dostać 500 zł, trzeba będzie złożyć wniosek". - W wielu krajach takie programy są: w Wielkiej Brytanii, we Francji. Chcemy pomóc rodzinom, które mają niskie dochody - dodała.

d48ck03

Podziel się opinią

Share
d48ck03
d48ck03
Więcej tematów