Trwa ładowanie...
d1t4djx
12-09-2008 10:50

Rozpoczął się szczyt Grupy Wyszehradzkiej

Sytuacja na Kaukazie, stosunki UE-Rosja i relacje dwustronne będą głównym tematem rozpoczętego w piątek przed południem w Pieszczanach dwudniowego szczytu prezydentów Grupy Wyszehradzkiej - Polski, Słowacji, Węgier i Czech.

d1t4djx
d1t4djx

W spotkaniu w słowackim uzdrowisku oprócz polskiego prezydenta Lecha Kaczyńskiego udział biorą prezydenci Czech - Vaclav Klaus, Węgier - Laszlo Solyom oraz gospodarz - Ivan Gaszparovicz.

Dyrektor prezydenckiego Biura Spraw Zagranicznych Mariusz Handzlik mówił w środę, że rozmowy w dużej części będą poświęcone rozwojowi wydarzeń na Kaukazie, gdzie trwa konflikt gruzińsko-rosyjski o Osetię Południową i Abchazję.

Będziemy rozmawiali o wynikach misji prezydenta Francji Nicolasa Sarkozy'ego w Tbilisi i w Moskwie, o realizacji planu pokojowego między Gruzją a Rosją - mówił Handzlik.

Podkreślił, że rozmowy prezydentów będą dotyczyły także relacji Unii Europejskiej z Rosją i ostatniego szczytu UE-Ukraina.

d1t4djx

Prezydent w czasie swoich spotkań dwustronnych będzie chciał na pewno omówić najistotniejsze kwestie dla stosunków bilateralnych z państwami Grupy Wyszehradzkiej, a także wspólnie się zastanowić, jak możemy jeszcze pomóc, w ramach instrumentów, które mamy, na przykład Partnerstwa Wschodniego, państwom Kaukazu czy Białorusi - dodał Handzlik. Zaznaczył, że prezydent chciałby zyskać jeszcze większe wsparcie dla projektu Partnerstwa Wschodniego.

W piątek w południe prezydent Słowacji wraz z małżonką wydadzą uroczyste śniadanie dla gości. Wieczorem prezydenci wezmą udział w koncercie "Stulecie Eugena Suchonia" w Bratysławie. Wspólnie zjedzą też uroczysty obiad.

W sobotę zaplanowane są zaś rozmowy bilateralne prezydentów oraz druga sesja plenarna szczytu. Około godz. 11.45 odbędzie się konferencja prasowa prezydentów.

Kilka dni temu prezydent Kaczyński na spotkaniu z ambasadorami RP ocenił, że kluczem do podwyższenia naszej pozycji w UE jest działanie w pewnej grupie regionalnej. Jednocześnie zaznaczył, że "w Grupie Wyszehradzkiej w tej chwili nie jest najlepiej" m.in. ze względu na "silne napięcie między Słowacją a Węgrami".

d1t4djx

Po przylocie do Bratysławy w czwartek wieczorem Lecha Kaczyńskiego powitał na lotnisku kierujący polską placówką w słowackiej stolicy, ale w randze charge d'affaires b. minister w Kancelarii Prezydenta Andrzej Krawczyk.

Lech Kaczyński nie zgodził się na jego nominację na ambasadora.

Krawczyk odszedł z Kancelarii Prezydenta w lutym 2007 roku po tym, jak prezydentowi przekazano informację, że w stanie wojennym miał być tajnym współpracownikiem WSW. W marcu Krawczyka oczyszczono z zarzutu współpracy ze służbami specjalnymi PRL. Nie wrócił jednak do pracy w prezydenckiej kancelarii.

d1t4djx

Różnica zdań w sprawie kandydatury Krawczyka na ambasadora trwała między MSZ a prezydentem kilka miesięcy. Ostatecznie minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski zdecydował pod koniec sierpnia o wysłaniu Krawczyka w randze charge d'affaires.

Grupę Wyszehradzką utworzono w 1991 roku. Jej głównym celem była harmonizacja działań państw członkowskich na rzecz integracji z instytucjami europejskimi. W 2004 roku premierzy krajów Grupy uznali, że wytyczone w 1991 roku cele zostały osiągnięte, jednak wyrazili gotowość rozwijania współpracy, już jako członkowie UE i NATO.

Elwira Krzyżanowska

d1t4djx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1t4djx
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj