"Rozchodzą się drogi Unii Europejskiej i NATO"
Rozchodzą się drogi Unii Europejskiej i NATO - mówi szefowa polskiej delegacji w Zgromadzeniu Parlamentarnym NATO Jadwiga Zakrzewska (PO) w rozmowie z PAP.
Jakie będą najważniejsze tematy rozpoczynającej się w piątek w Warszawie sesji Zgromadzenia Parlamentarnego NATO?
Jadwiga Zakrzewska: Z pewnością będziemy rozmawiać o nowej koncepcji strategicznej NATO z akcentem na art. 5 Traktatu Waszyngtońskiego, istotny dla nas ze względu na jego wagę i znaczenie, a dotyczący pełnej solidarności w razie zagrożenia. Mam nadzieję, że głos z sesji Zgromadzenia Parlamentarnego NATO w Warszawie będzie przekazany na szczycie NATO w Lizbonie, który odbędzie się dwa dni później. Ponadto dla Polski ważnym zagadnieniem jest także kontynuacja polityki otwartych drzwi. Mam na myśli Ukrainę i Gruzję. Taka polityka leży w polskim interesie. Przedmiotem rozmów będą również relacje NATO-Rosja, także dla nas istotne, jak i współdziałanie w operacjach Sojuszu.
Ja osobiście będę mówiła o stosunkach transatlantyckich, relacjach NATO-Unia Europejska. W mojej ocenie obecnie drogi UE i NATO rozmijają się.
Podczas tej sesji Zgromadzenia Parlamentarnego NATO odbędą się także wybory nowego przewodniczącego i wiceprzewodniczących. Czy można liczyć na wybór przedstawiciela Polski?
- Zawsze na sesji jesiennej jest wybierany nowy przewodniczący, a także wiceprzewodniczący. Obecnie upływa kadencja Johna Tannera z USA. Jest duże prawdopodobieństwo, że będzie kandydował Karl Lamers z Niemiec. Nie ukrywam, że zwrócił się do nas o poparcie. Nasza delegacja zarekomendowała z kolei moją osobę na stanowisko wiceprzewodniczącego.
W gremiach decyzyjnych Zgromadzenia Parlamentarnego NATO nie ma kobiet. Myślę, że jest szansa, chociaż mam konkurentów - mężczyzn - z Turcji i Włoch.
Jak Pani odbiera fakt, że na sesji nie będzie obecny sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen?
- O obecność sekretarza generalnego NATO w Warszawie starała się nie tylko Polska. Zabiegał o to nasz ambasador przy NATO Bogusław Winid, za wiedzą i przyzwoleniem ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego. Zabiegali również i przewodniczący zgromadzenia, i sekretarz generalny Zgromadzenia Parlamentarnego NATO David Hobbs. Niestety, pan Rasmussen odpowiedział, że jest zajęty przygotowaniami do szczytu NATO w Lizbonie.
Rozmawiała Agnieszka Szymańska