Trwa ładowanie...
d2ob1dg
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rosyjskie MSZ o przedłużeniu sankcji przez USA: próbują zerwać miński proces

Zdaniem rosyjskiego MSZ przedłużając sankcje przeciwko Rosji w związku z Ukrainą USA "znów zaczynają rozchwiewać sytuację", "próbują zerwać miński proces". USA przedłużyły o rok dekret, który pozwala nałożyć na Rosję sankcje za jej politykę wobec Ukrainy.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Rosyjskie MSZ o przedłużeniu sankcji przez USA: próbują zerwać miński proces
(Wikimedia Commons, Fot: Julie Mineeva)
d2ob1dg

"Zwróciliśmy uwagę na pewną osobliwość - gdy tylko pojawiają się oznaki pokojowego uregulowania ostrego kryzysu na Ukrainie, wówczas w Waszyngtonie, który przyłożył rękę do ubiegłorocznego przewrotu państwowego w Kijowie, znów zaczynają rozchwiewać sytuację" - napisał rzecznik rosyjskiego MSZ Aleksandr Łukaszewicz.

Tak właśnie, zdaniem rosyjskiego MSZ, dzieje się obecnie, gdy "rzeczywistością staje się zawieszenie broni, uzgodnione 12 lutego w Mińsku przy współdziałaniu prezydenta Rosji Władimira Putina".

Czy to aby nie próba zniszczenia nieśmiało kiełkującego zaufania między (samozwańczymi) republikami Doniecką i Ługańską a władzami w Kijowie, czy to aby nie próba unicestwienia procesu pokojowego - zastanawia się w swym oświadczeniu rzecznik rosyjskiego MSZ.

d2ob1dg

Łukaszewicz zaznaczył, że Waszyngton powinien zastanowić się nad następstwami swych decyzji i działań, tym bardziej, że "żadne sankcje nie zmienią pozycji Rosji, co USA powinny zrozumieć".

We wtorek Biały Dom poinformował, że Prezydent Barack Obama przedłużył o rok dekret prezydencki z marca ubiegłego roku, na podstawie którego rząd nałożył sankcje przeciwko Rosji w związku z jej polityką wobec Ukrainy.

W komunikacie podkreślono, że wobec kontynuowania przez Rosję działań, "podważających procesy i instytucje demokratyczne na Ukrainie", a także "zagrażających bezpieczeństwu, stabilności, suwerenności i terytorialnej integralności" tego państwa, prezydent postanowił przedłużyć o rok wprowadzony w marcu, a następnie kilkakrotnie rozszerzany dekret, będący podstawą do zastosowania sankcji wobec Rosji przez rząd USA. Biały Dom zapowiedział też możliwość zaostrzenia sankcji wobec Rosji, jeśli dojdzie do dalszego naruszenia porozumień o zawieszeniu broni na Ukrainie zawartych w Mińsku 12 lutego i wrześniu r. 2014.(PAP)

d2ob1dg

Podziel się opinią

Share

d2ob1dg

d2ob1dg
Więcej tematów