Trwa ładowanie...
d4lw4zn

Rosjanie stawiają warunki ws. pomnika w Smoleńsku

Rosjanie stawiają warunki w sprawie budowy pomnika ofiar katastrofy smoleńskiej. Wczoraj w Moskwie rozmawiali na ten temat ambasador RP Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz i rosyjski minister kultury Władimir Medinski.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wrak prezydenckiego samolotu TU-154M
Wrak prezydenckiego samolotu TU-154M (PAP, Fot: Wojciech Pacewicz)
d4lw4zn

Z komunikatu opublikowanego przez rosyjski resort wynika, że w zamian za zgodę na budowę pomnika w Smoleńsku, strona polska powinna zezwolić na wybudowanie w Krakowie pomnik czerwonoarmistów.

Do tej pory te dwie kwestie nigdy nie były łączone. Rosyjska propozycja wybudowania na Cmentarzu Rakowickim pomnika bolszewickich jeńców została odrzucona przez władze Krakowa i uznana za rosyjską prowokację historyczną.

O budowie pomnika ofiar katastrofy Smoleńskiej natomiast, zdecydowali w 2010 roku prezydenci Polski i Rosji: Bronisław Komorowski i Dmitrij Miedwiediew. Ogłoszono międzynarodowy konkurs, wyłoniono zwycięzców i oficjalnie rozpoczęto przygotowania do wzniesienia monumentu.

d4lw4zn

Tymczasem w ubiegłym roku strona rosyjska wstrzymała prace twierdząc, że pomnik jest za duży. Mówił o tym w rozmowie z Polskim Radiem szef resortu kultury Władimir Medinski.

W trakcie wczorajszej rozmowy z polską ambasador, Medinski zaproponował zastosowanie w sprawie budowy smoleńskiego pomnika tak zwanej "zasady wzajemności". W zamian za monument poświęcony ofiarom katastrofy lotniczej z 2010 roku, w Polsce miałby powstać pomnik radzieckich jeńców wojennych z okresu wojny polsko-bolszewickiej.

Inicjatorem budowy kontrowersyjnego obelisku jest Rosyjskie Towarzystwo Historyczno-Wojskowe, któremu przewodniczy właśnie Władimir Medinski.

Zginęło 96 osób

d4lw4zn

10 kwietnia minie piąta rocznica katastrofy pod Smoleńskiem, w której zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński.

Ofiary upamiętnia m.in. pomnik na warszawskich Wojskowych Powązkach. Z inicjatywy środowisk akademickich powstał też pomnik w stołecznym kościele św. Anny; jego centralną część stanowi drewniany krzyż, który w 2010 r. stał przed Pałacem Prezydenckim.

Nadal nie ma zgody co do lokalizacji pomnika smoleńskiego w Warszawie. Róg ul. Trębackiej i Focha to obszar zaproponowany przez władze stolicy po spotkaniu z częścią rodzin ofiar katastrofy. Społeczny komitet zrzeszający bliskich ofiar uważa jednak, że powinien on stanąć przy Krakowskim Przedmieściu.

Zobacz również wideo: Pomnik ofiar katastrofy smoleńskiej na Krakowskim Przedmieściu?

d4lw4zn

Podziel się opinią

Share
d4lw4zn
d4lw4zn