Trwa ładowanie...

Rosja: amerykańskie szkolenia na Ukrainie przeczą ustaleniom z Mińska

Szkolenia, które mają przeprowadzić z ukraińską Gwardią Narodową żołnierze amerykańscy, są sprzeczne z porozumieniami pokojowymi z Mińska - oświadczyło MSZ Rosji. Według resortu szkolenia można oceniać jako pierwszy krok do dostaw amerykańskiej broni.
Share
Rosja: amerykańskie szkolenia na Ukrainie przeczą ustaleniom z Mińska
Źródło: Fotolia
dp5dhcy

"Te działania USA są w jawnej sprzeczności z ustaleniami zawartymi w Mińsku 12 lutego (...). Punkt 10. uzgodnionego w wyniku rozmów 'planu działań' przewiduje 'wycofanie się z Ukrainy wszelkich zagranicznych oddziałów, sprzętu wojskowego oraz najemników pod kontrolą OBWE'. Mimo to pod Lwowem wylądowała jednostka amerykańskiej brygady powietrznodesantowej" - oznajmiło MSZ. Komunikat opublikowano na stronie internetowej ministerstwa.

Według resortu "o ile wiadomo", program szkoleń przewiduje naukę posługiwania się zachodnią bronią i sprzętem. "Można to oceniać jako pierwszy krok do dostaw nowoczesnej broni amerykańskiej na Ukrainę" - napisano w komunikacie.

Rosyjskie ministerstwo oświadczyło, że Amerykanie, a także instruktorzy z Wielkiej Brytanii i Kanady, mają za zadanie szkolenie "tak zwanej Gwardii Narodowej". Gwardia - dodaje dalej MSZ - to "ukraińscy ultranacjonaliści z batalionów ochotniczych, którzy noszą na mundurze nazistowskie symbole i którzy splamili się krwią dzieci i starców w trakcie operacji karnych w Donbasie". MSZ oświadczyło dalej: "Czego będą ich uczyć zamorscy specjaliści - jak dalej zabijać tych, którzy mówią po rosyjsku?".

dp5dhcy

MSZ Rosji zarzuciło także stronie amerykańskiej "gołosłowne stwierdzenia o rzekomej obecności wojsk rosyjskich w Donbasie"; dodając, że sił rosyjskich tam "nikt nie widział".

Brytyjczycy rozpoczęli w marcu w Mikołajewie na południu Ukrainy szkolenie żołnierzy, którzy walczą z separatystami w Donbasie. Zakres szkolenia to pomoc lekarska i taktyka obronna. 300 amerykańskich wojskowych będzie z kolei szkoliło pod Lwowem 900 żołnierzy Gwardii Narodowej. Ćwiczenia będą rozłożone na trzy etapy, w trakcie których trwające osiem tygodni szkolenie przejdzie po 300 ukraińskich gwardzistów.

dp5dhcy

Podziel się opinią

Share
dp5dhcy
dp5dhcy
Więcej tematów