Trwa ładowanie...
dnw2c6a

Rondo imienia Tadeusza Mazowieckiego w Piasecznie

Tadeusz Mazowiecki był człowiekiem bardzo skromnym, a jednocześnie wybitnym autorytetem - powiedział prezydent Bronisław Komorowski podczas uroczystości nadania imienia b. premiera jednemu z rond w podwarszawskim Piasecznie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Tadeusz Mazowiecki
Tadeusz Mazowiecki (WP.PL, Fot: Paulina Matysiak)
dnw2c6a

Prezydent podkreślił, że ze względu na skromność charakteryzującą pierwszego niekomunistycznego premiera, dla upamiętnienia go najwłaściwsze są nie klasyczne pomniki, ale obiekty, które przypominając dokonania Mazowieckiego jednocześnie służą współczesnym ludziom.

- Myślę, że do Tadeusza Mazowieckiego w sposób szczególny pasują właśnie tego typu upamiętnienia, które są jednocześnie czymś użytecznym, co poprawia jakość życia i sprawia, że ten kawałek naszego kraju jest lepszy - powiedział Komorowski.

Jak dodał, Mazowiecki "z konieczności był uczestnikiem wielkiej, rewolucyjnej zmiany, ale ze swej natury, poglądów i sposobu funkcjonowania był człowiekiem nastawionym na pracę pozytywną, na poprawianie rzeczywistości, a nie jej burzenie".

dnw2c6a

Komorowski podkreślił, że jedną z wielkich zasług Mazowieckiego jest reforma samorządowa, "jedna z dźwigni głębokiej zmiany w Polsce i przemian dokonujących się w każdym obszarze życia". - To było charakterystyczne dla Tadeusza Mazowieckiego, że szukał mechanizmów, które wyzwalałyby w ludziach energię, pozytywne działania - dodał prezydent.

Syn byłego premiera Adam Mazowiecki podziękował władzom Piaseczna (Mazowieckie) za uczczenie pamięci ojca nadaniem jego imienia nowemu rondu w mieście. Jak zaznaczył, obecność prezydenta na uroczystości to świadectwo wieloletniej przyjaźni Komorowskiego z Mazowieckim. - Mój ojciec był człowiekiem skromnym i zawsze każde wyróżnienie przyjmował z pokorą. Myślę, że tak samo byłoby i dzisiaj - powiedział Adam Mazowiecki.

- Pamiętam, jak wiele lat temu mój ojciec przeżywał zamknięcie dużych zakładów pracy w Piasecznie. Miał świadomość, że wiąże się to z utratą miejsc pracy dla wielu ludzi, ale też wiedział, że jest to cena, jaką trzeba ponieść za zmiany, które jemu w Polsce przyszło wprowadzać. Tym bardziej był dumny, gdy widział rozwój tego regionu i wielu innych większych i mniejszych miast w Polsce - powiedział Adam Mazowiecki.

Jak dodał, jego ojciec był przekonany, że ten rozwój Polska zawdzięcza także wprowadzonej przez jego gabinet reformie samorządowej. - On był z tego bardzo dumny. Dzisiaj ja dumny jestem z honoru, jaki mieszkańcy i władze Piaseczna, ale także prezydent Rzeczypospolitej oddają mojemu ojcu i tak jak on honor ten przyjmuję z pokorą - podkreślił.

dnw2c6a

Tadeusz Mazowiecki - pierwszy niekomunistyczny premier po 1989 r. - zmarł 28 października 2013 r. Był ostatnim premierem PRL i pierwszym premierem III Rzeczypospolitej, wybranym po wyborach 4 czerwca 1989 r. Jego rząd wprowadził tzw. plan Balcerowicza, który miał przeprowadzić gospodarkę Polski od systemu komunistycznego do rynkowego.

Mazowiecki był uczestnikiem najważniejszych wydarzeń najnowszej historii Polski: w 1968 r., gdy posłowie "Znaku" składali interpelację w sprawie wydarzeń marcowych; w sierpniu 1980 r. w Stoczni Gdańskiej wśród strajkujących robotników; w 1989 r. przy Okrągłym Stole, a potem na czele rządu; w 1997 r. - gdy potrzebny był kompromis w sprawie konstytucji.

W latach 90. był specjalnym wysłannikiem ONZ na Bałkanach; jako jedyny wysoki funkcjonariusz ONZ podał się do dymisji na znak protestu przeciw bierności wspólnoty międzynarodowej wobec zbrodni popełnianych w byłej Jugosławii.

dnw2c6a

Podziel się opinią

Share
dnw2c6a
dnw2c6a
Więcej tematów