Trwa ładowanie...
d1yxy0m

Resort zdrowia: projekt ws. jedzenia w szkołach i przedszkolach gotowy, kieruje się inną filozofią

• Wiceminister zdrowia Piotr Warczyński: wskażemy, czego nie stosować • Nie będzie już zaleceń, jak przygotowywać posiłki • Jednak lista produktów zabronionych nie jest jeszcze znana
Share
Resort zdrowia: projekt ws. jedzenia w szkołach i przedszkolach gotowy, kieruje się inną filozofią
Źródło: WP.PL, Fot: Wojciech Nieśpiałowski
d1yxy0m

- Gotowy projekt jest w uzgodnieniach wewnętrznych - powiedział dziennikarzom Warczyński przy okazji konferencji z okazji Światowego Dnia Zdrowia.

- To będzie rozporządzenie w zupełnie nowym stylu - ocenił, przekonując, że opracowano je, kierując się innym, akceptowalnym przez wszystkich, podejściem. - Nie mówimy, co musi być i w jaki sposób przyrządzone, ale raczej mówimy o tym, czego nie wolno stosować w żywieniu dzieci i młodzieży - wskazał.

Dopytywany, co znajdzie się na liście produktów zabronionych, podkreślił, że za wcześnie, by teraz o tym mówić.

d1yxy0m

- Plan jest taki, że w ciągu kilku najbliższych tygodni rozporządzenie wyjdzie do konsultacji zewnętrznych - poinformował.

Wiceminister zapewnił, że rozporządzenie będzie wydane w odpowiednim czasie i z odpowiednim vacatio legis, by wszyscy mogli się do niego przystosować, co - jak ocenił - z racji tego, że będzie mniej restrykcyjne będzie o wiele łatwiejsze niż przy poprzednim.

Z początkiem tego roku szkolnego weszły w życie przepisy, które miały ograniczyć dzieciom w szkołach i przedszkolach dostęp do niezdrowego jedzenia. Chodzi o produkty, które spożywane w nadmiarze mogą być przyczyną przewlekłych chorób dietozależnych, np. chipsy, niektóre słodycze i napoje, w tym energetyzujące, jedzenie typu fast food i instant.

Produkty, które można sprzedawać w sklepikach szkolnych oraz podawać w stołówkach, określiło rozporządzenie ministra zdrowia; m.in. zakazuje ono kanapek z białego pieczywa i stanowi, że herbatę słodzić można tylko miodem.

d1yxy0m

Nowe zasady obowiązują we wszystkich typach szkół z wyjątkiem szkół dla dorosłych, a także w przedszkolach. Za nieprzestrzeganie przepisów grożą kary; kontrole prowadzi inspekcja sanitarna.

Chociaż sprawa dotyczy szkół i przedszkoli, to "gospodarzem" przepisów dotyczących jedzenia jest minister zdrowia, gdyż to jego Sejm zobowiązał ustawą do wydania rozporządzenia określającego, co dzieci i młodzież mogą jeść w placówkach oświatowych.

Wprowadzaniu zdrowego żywienia w szkołach i przedszkolach towarzyszyło wiele kontrowersji. Protestowali właściciele sklepików szkolnych, rodzice się skarżyli, że dzieci nie chcą jeść posiłków przygotowanych według nowych zasad.

Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł zapowiadał, że rozporządzenie dotyczące zasad żywienia w szkołach i przedszkolach zostanie zmienione, zapewniając jednocześnie że promocja zdrowego żywienia pozostaje wśród priorytetów resortu.

d1yxy0m

Podziel się opinią

Share
d1yxy0m
d1yxy0m
Więcej tematów