Trwa ładowanie...

Ratusz planuje wydać 1,4 mld zł na rewitalizację Pragi

"Ząbkowska będzie deptakiem"

Ratusz planuje wydać 1,4 mld zł na rewitalizację Pragi
d3kqnfv
d3kqnfv

3,5 tysiąca praskich rodzin wciąż mieszka w mieszkaniach, w których nie ma łazienki lub kuchni. - Do roku 2023 takich mieszkań ma nie być w ogóle - zapowiada w rozmowie z Wyborczą Michał Olszewski, wiceprezydent Warszawy. Według Olszewskiego, wszystkie mieszkania komunalne zyskają nie tylko kuchnię i łazienkę, ale zostaną podłączone do kanalizacji i centralnego ogrzewania.

Ratusz zapowiada, że przeznaczy ok. 1,4 mld zł na rewitalizację Pragi. Z samego budżetu miasta przekazane zostanie ponad 930 mln zł. Olszewski zapowiada m.in. nadanie Pradze śródmiejskiego charakteru. Ma poprawić się nie tylko jakość życia mieszkańców. Miasto chce zainwestować również w istniejącą zabudowę, w to, co jest zdegradowane lub opuszczone, w zabytkowe kamienice, podwórka. Do tego stworzyć centra lokalne i ponadlokalne. Polityk mówi, że ratusz wytypował 20 kamienic (m.in. budynki na Brzeskiej, Targowej, Łomżyńskiej, Małej czy Stalowej), które miasto chciałoby "uratować". Dodaje też, że do jednej z nich już pojawiły się roszczenia. Warto dodać, że tylko na Pradze Północ prawie 60 proc. mieszkań nie należy do miasta, do części pozostałych zgłaszają się roszczeniowcy. Lub dopiero zgłoszą - najczęściej dzieje się tak, gdy miasto zapowiada lub przeprowadza remont.

Wiceprezydent zapowiada, że priorytetem dla miasta jest remont starych kamienic. Dopóki jednak nie zmienią się przepisy dotyczące roszczeń, słowa polityka pozostają tylko obietnicą. Podobnie obietnice mieszkańcy najbardziej zaniedbanych dzielnic słyszeli już wielokrotnie. Z rozmowy dowiadujemy się również, że TBS Północ i TBS Południe planują zainwestować na Pradze ok. 200 mln zł. Dodatkowo swoją inwestycję mieszkaniową na terenie u zbiegu Kłopotowskiego i Floriańskiej będzie realizowała miejska spółka - MPRO.

d3kqnfv

Z pieniędzy rewitalizacyjnych ok. 400 mln zł przeznaczonych zostanie na kulturę, z tego ok. 280 mln zł kosztować ma budowa centrum kultury z salą koncertową i siedzibą Sinfonii Varsovii. W tej grupie projektów znajduje się także Pałacyk Konopackiego u zbiegu Strzeleckiej i Środkowej, o którym niedawno pisaliśmy.

Olszewski zapowiada, że będzie przekonywać, by pałacyku powstał lokalny dom kultury z placem zabaw, ogrodem społecznościowym i szkołą liderów. Wiceprezydent zapowiada, że widzi szansę na stworzenie tu "bogatej oferty spędzania czasu dla mieszkańców".

Polityk pytany o Targową zapowiada, ze będzie to ulica metropolitalna, wielkomiejski bulwar handlowy z ofertą dla prażan, warszawiaków i całego regionu. Z pracą na zmodernizowanym bazarze Różyckiego, w Centrum Kreatywności, ofertą kulturalną w Muzeum Warszawskiej Pragi. O Ząbkowskiej zaś, że będzie to "ulica lokalna z odcinkiem supermiejskim od Targowej do Centrum Praskiego Koneser z Muzeum Polskiej Wódki". Wiceprezydent dodaje, że Ząbkowska w przyszłości będzie deptakiem. Kiedy? - Za kilka lat, kiedy będzie już domknięta cała obwodnica Warszawy i zbudowana Trasa Świętokrzyska - dodaje Olszewski.

d3kqnfv
d3kqnfv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3kqnfv
Więcej tematów