Trwa ładowanie...
d243w31

Rating Moody's dla Poznania nadal wysoki, ale perspektywa zmieniona ze stabilnej na negatywną

• Agencja Moody's utrzymała ocenę ratingową Poznania na poziomie A3 • Na tak dobrą ocenę ma wpływ PKB, który w Poznaniu jest dwukrotnie wyższy niż średnia krajowa i spadające zadłużenie miasta • Agencja zmieniła jednak perspektywę ratingową ze stabilnej na negatywną
Share
Rating Moody's dla Poznania nadal wysoki, ale perspektywa zmieniona ze stabilnej na negatywną
Źródło: WP, Fot: Zenon Kubiak
d243w31

14 maja agencja Moody's ogłosiła, że podtrzymuje ocenę ratingową dla Polski na poziomie A2. Ta sama agencja wystawia też oceny dla polskich miast. W przypadku Poznania została ona utrzymana na wcześniejszym poziomie A3.

Jak informuje urząd miasta, wskaźniki ekonomiczne Poznania nie budzą zastrzeżeń ekspertów Moody's, przeciwnie - są ich zdaniem satysfakcjonujące. Miasto osiąga wysokie dochody - PKB na mieszkańca Poznania jest dwukrotnie wyższe niż średnia krajowa. Spada też poziom długu. Na koniec 2015 r. zadłużenie Poznania spadło z wcześniejszego poziomu 63 proc. przychodów do 55 proc.

- To efekt dynamicznej gospodarki oraz rozsądnego zarządzania finansami miasta - komentuje agencja.

d243w31

Jednocześnie agencja Moody's zmieniła perspektywę ratingową dla Polski ze stabilnej na negatywną. Podobnie jest w przypadku Poznaniu, ponieważ ocena dla każdego miasta nie można być wyższa niż dla całego kraju.

W uzasadnieniu zmiany perspektywy agencja wskazała na wzrost ryzyk kredytowych związanych m.in. ze zwiększeniem wydatków bieżących, w tym przede wszystkim na świadczenia w ramach programu 500+ i z zamiarem obniżenia wieku emerytalnego.

Eksperci Moody's mówią też o pogorszeniu klimatu inwestycyjnego w kraju, jako przyczynę podając nieprzewidywalną politykę państwa, w tym niejednoznaczne stanowisko w kwestii przewalutowania kredytów denominowanych w walucie zagranicznej oraz utrzymujący się pat w sporze między rządem a Trybunałem Konstytucyjnym.

Czytaj więcej informacji z Twojego regionu.

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

d243w31

Podziel się opinią

Share
d243w31
d243w31
Więcej tematów