Trwa ładowanie...
dz6fk0b

Przez Polskę idzie front, grzmi, leje deszczem i sypie gradem. Już w niedzielę zrobi się sauna

IMGW utrzymuje w sobotę ostrzeżenia o burzach z gradem, jakie w najbliższych godzinach wywoła front rozciągający od Pomorza po woj. małopolskie. Warszawa, Kraków, Gdańsk i wiele miast w zasięgu frontu są narażone na silne ulewy i gradobicie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Ostatnia nawałnica w Łodzi. Meteorolodzy ostrzegają przed ulewami z gradobiciem prognozowanymi na dziś wieczór
Ostatnia nawałnica w Łodzi. Meteorolodzy ostrzegają przed ulewami z gradobiciem prognozowanymi na dziś wieczór (East News, Fot: Piotr Kamionka/REPORTER)
dz6fk0b

Najnowsza prognoza serwisu Meteo.pl przewiduje wieczorne i nocne ulewy, w których spadnie ponad 3 litry wody na metr kwadratowy terenu. Taki deszcz grozi lokalnymi podtopieniami w terenach miejskich oraz utrudnieniami w ruchu drogowym.

Jak pisze meteorolog Ryszard Olędzki z meteo.pl przez Polskę przechodzi front z chmurami burzowymi typu Cumulonimbus. Rozciąga się on południkowo od Warmii po Małopolskę. - Od godzin południowych ruszy zjawisko konwekcji chmur burzowych. Z rozbudowanych chmur padać będzie deszcz, miejscami silny i ulewny oraz występować będą liczne burze. Padać i grzmieć będzie nie tylko w strefie frontowej, ale także na północnym zachodzie kraju z zachmurzenia frontowego przerzuconego „przez plecy niżu” - przewiduje ekspert.

W sobotę burza rozszalała się nad lotniskiem w Gdańsku. Z kolei na Mazowszu ulewa zatopiła miejscowość Milanówek. To jednak dopiero wstęp do silniejszych zjawisk jakie rozegrają się wieczorem oraz nocą.

Stąd ostrzeżenia meteorologów o burzach z gradem. Na szczęście ocenianych na pierwszy, najłagodniejszy ze stopni zagrożenia. "Przewiduje się warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym" - czytamy w opisie zapowiadanych burz.

dz6fk0b

Nadchodzi fala upałów

W najbliższych prognozach jest jednak i dobra wiadomość. Gdy tylko przejdą chmury nadejdzie fala upałów. Jeszcze w niedzielę zrobi się gorąco, 27 stopni C. Powietrze będzie wilgotne i duszne niczym w łaźni parowej. Przez to temperatura odczuwalna osiągnie aż 40 stopni C. W poniedziałek i kolejnych dniach zapanuje słoneczna pogoda i upał sięgający 31 stopni. Jeśli te prognozy na najbliższe dni się spełnią, to maj 2018 przejdzie do historii jako miesiąc największych anomalii pogodowych od wielu lat. Średnia temperatura jest wyższa o przeszło 5 stopni w porównaniu do średniej z lat 1981-2010.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dz6fk0b

Podziel się opinią

Share

dz6fk0b

dz6fk0b
Więcej tematów