Trwa ładowanie...
dna4x9v

Prof. Śliwiński o Kapuścińskim: jego największa pasja - tworzenie literatury

Profesor Piotr Śliwiński, badacz polskiej poezji współczesnej z Uniwersytetu w Poznaniu, wspomina Ryszarda Kapuścińskiego przede wszystkim jako osobę, która miała niezwykły styl pisania. Śliwiński powiedział, że całe pokolenia znajdowały w książkach Kapuścińskiego nie tylko interesujące informacje, ale także barwny język, który najbardziej przyciągał ich do tych dzieł.

dna4x9v
dna4x9v

Galeria

[

]( http://wiadomosci.wp.pl/ryszard-kapuscinski-nie-zyje-6038715879629953g )[

]( http://wiadomosci.wp.pl/ryszard-kapuscinski-nie-zyje-6038715879629953g )
Ryszard Kapuściński nie żyje

Zdaniem prof. Piotra Śliwińskiego, największą pasją Kapuścińskiego było właśnie tworzenie literatury. Jak przypomniał badacz literatury z Uniwersytetu w Poznaniu - słynny dziennikarz już w młodości tworzył wiersze, które później publikował.

dna4x9v

Ponadto - w opinii Śliwińskiego - Kapuściński zniósł stary akademicki spór czy reportaż lub literatura faktu może być traktowana jak każdy inny utwór literacki. "Dyskusje w tej sprawie nie mają sensu" - mówi profesor Śliwiński. Zdaniem badacza literatury - za Kapuścińskim przemawiają rzesze czytelników. Profesor Śliwiński uważa, że wielbiciele Kapuścińskiego to osoby, które chcą posiąść wiedzę wykraczającą poza telewizyjne wiadomości, czy lekturę gazet. Potrzeba im specjalnego pióra, specjalnej wrażliwości, a to wszystko miał Kapuściński - podsumowuje profesor Śliwiński

Ryszard Kapuściński napisał m.in. "Busz po polsku", Cesarza", "Imperium", "Heban" i "Lapidarium". Zdaniem poznańskiego krytyka literackiego prof. Edwarda Balcerzana, zasłużył na literackiego Nobla.

dna4x9v
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dna4x9v
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj