Prof. Śliwiński o Kapuścińskim: jego największa pasja - tworzenie literatury
Profesor Piotr Śliwiński, badacz polskiej poezji współczesnej z Uniwersytetu w Poznaniu, wspomina Ryszarda Kapuścińskiego przede wszystkim jako osobę, która miała niezwykły styl pisania. Śliwiński powiedział, że całe pokolenia znajdowały w książkach Kapuścińskiego nie tylko interesujące informacje, ale także barwny język, który najbardziej przyciągał ich do tych dzieł.
Galeria
[
]( http://wiadomosci.wp.pl/ryszard-kapuscinski-nie-zyje-6038715879629953g )[
]( http://wiadomosci.wp.pl/ryszard-kapuscinski-nie-zyje-6038715879629953g )
Ryszard Kapuściński nie żyje
Zdaniem prof. Piotra Śliwińskiego, największą pasją Kapuścińskiego było właśnie tworzenie literatury. Jak przypomniał badacz literatury z Uniwersytetu w Poznaniu - słynny dziennikarz już w młodości tworzył wiersze, które później publikował.
Ponadto - w opinii Śliwińskiego - Kapuściński zniósł stary akademicki spór czy reportaż lub literatura faktu może być traktowana jak każdy inny utwór literacki. "Dyskusje w tej sprawie nie mają sensu" - mówi profesor Śliwiński. Zdaniem badacza literatury - za Kapuścińskim przemawiają rzesze czytelników. Profesor Śliwiński uważa, że wielbiciele Kapuścińskiego to osoby, które chcą posiąść wiedzę wykraczającą poza telewizyjne wiadomości, czy lekturę gazet. Potrzeba im specjalnego pióra, specjalnej wrażliwości, a to wszystko miał Kapuściński - podsumowuje profesor Śliwiński
Ryszard Kapuściński napisał m.in. "Busz po polsku", Cesarza", "Imperium", "Heban" i "Lapidarium". Zdaniem poznańskiego krytyka literackiego prof. Edwarda Balcerzana, zasłużył na literackiego Nobla.