Prezydent złożył życzenia z okazji Dnia Polonii i Polaków za Granicą. Podpisał ustawę z zakresu oświaty polonijnej
• W Dniu Polonii prezydent Andrzej Duda podpisał pierwszą inicjatywę legislacyjną Prezydenta RP z zakresu oświaty polonijnej.
• Uroczystość podpisania odbyła się w Belwederze. Uczestniczyli w niej także małżonka prezydenta Agata Korhnhauser-Duda oraz marszałek Sejmu Marek Kuchciński
• Andrzej Duda: dziękuję za wychowywanie młodego pokolenia w duchu chrześcijańskich i europejskich wartości
02.05.2016 | aktual.: 02.05.2016 12:26
Obchodzony 2 maja Dzień Polonii i Polaków za granicą zainicjował Senat w 2002 r. "w uznaniu wielowiekowego wkładu Polonii w odzyskiwanie przez Polskę niepodległości; za wierność i przywiązanie do polskości oraz pomoc krajowi w najtrudniejszych momentach, w celu potwierdzenia więzi z Macierzą i jedności wszystkich Polaków".
Po południu w Pałacu Prezydenckim odbędzie się posiedzenie Rady Polonii Świata z udziałem szefa gabinetu prezydenta Adama Kwiatkowskiego. Następnie Kwiatkowski w Pałacu Prezydenckim otworzy wystawę historycznych sztandarów Związku Polaków w Niemczech. Planowane jest wystąpienie szefa gabinetu prezydenta.
Marszałek Senatu odwiedzi Polaków w Kazachstanie
Szef MSZ Witold Waszczykowski złożył Polonii życzenia Jak podkreślił, "Rzeczpospolita nie zapomina o Polonii i Polakach zagranicą". "Przede wszystkim pamięta o tych, których wygnano" - dodał.
"Dzisiejszy dzień to Święto Polonii, jutrzejszy Polski i wszystkich Polaków. Z tej okazji składam Państwu podziękowanie za oddanie sprawom Ojczyzny oraz życzę sukcesów nie tylko w działalności publicznej, ale także w życiu osobistym i zapraszam do kraju, którego drzwi są zawsze dla was otwarte" - napisał minister spraw zagranicznych w piśmie przekazanym PAP.
Waszczykowski przypomniał, że Polska pomaga Polakom wszędzie tam, gdzie jest to potrzebne. "Od Polonii oczekujemy też, że będzie rzecznikiem Polski w swoich krajach zamieszkania" - zaznaczył.
"Rzeczpospolita nie zapomina o Polonii i Polakach zagranicą. Przede wszystkim pamięta o tych, których wygnano" - napisał minister. Przypomniał, że wkrótce marszałek Senatu Stanisław Karczewski wraz z delegacją parlamentarzystów odwiedzi Kazachstan.
Karczewski do Kazachstanu wyjeżdża w środę. Oficjalna część czterodniowej wizyty rozpocznie się w czwartek. Marszałek m.in. odwiedzi Polaków poszkodowanych przez powódź z początku kwietnia i przekaże im wsparcie na zakup najpotrzebniejszych im rzeczy.
Pod koniec stycznia pełnomocnik rządu ds. dialogu międzynarodowego Anna Maria Anders przedstawiła założenia do nowej ustawy o repatriacji, która ma dotyczyć osób zamieszkujących azjatycką część byłego ZSRR. Zapowiadano, że zacznie obowiązywać w II połowie roku.
Waszczykowski podkreślił, że poprzez zmiany w Karcie Polaka i nową ustawę repatriacyjną rząd chce stworzyć możliwość przyjazdu do Polski "wszystkim tym, którzy do ziemi przodków chcą powrócić". Jak dodał, rząd chce również, by Polonia miała swego przedstawiciela w Senacie.
2 maja wieczorem marszałek Senatu tradycyjnie wygłosi telewizyjne orędzie do Polonii i Polaków mieszkających poza granicami kraju.
"Dziękuję rodakom za pielęgnowanie postaw patriotycznych"
Prezydent Andrzej Duda dziękował rodakom m.in. za dbałość o to, aby w sercach młodych ludzi była obecna Polska, nasza wspólna Ojczyzna.
"Obchodzimy dzisiaj Dzień Polonii i Polaków za Granicą ustanowiony w 2002 roku w dowód uznania wielowiekowego dorobku i wkładu Polonii i Polaków za granicą w odzyskanie przez Polskę niepodległości, wierność oraz przywiązanie do polskości, a także pomoc Ojczyźnie w najtrudniejszych momentach" - napisał prezydent.
Jak zauważył, po raz pierwszy jako prezydent będzie towarzyszył Polonii w "radosnym świętowaniu". "Z tej okazji gorąco dziękuję moim rodakom, mieszkającym poza granicami kraju za zaangażowanie w pracę, która służy pielęgnowaniu postaw patriotycznych, zachowywaniu pamięci o polskiej historii, kulturze i tradycji" - zaznaczył Duda.
"Dziękuję za wychowywanie młodego pokolenia w duchu chrześcijańskich i europejskich wartości, za dbałość o to, aby w sercach młodych ludzi była obecna Polska - nasza wspólna Ojczyzna. Z okazji Dnia Polonii i Polaków za Granicą życzę wam, drodzy rodacy, aby łączące nas więzi stawały się jeszcze silniejsze, abyśmy miłość do Polski potrafili przekazywać następnym pokoleniom. Życzę wam osobistego powodzenia, zdrowia i wszelkiej pomyślności" - napisał prezydent.
Obchodzony 2 maja Dzień Polonii i Polaków za granicą zainicjował Senat w 2002 r. "w uznaniu wielowiekowego wkładu Polonii w odzyskiwanie przez Polskę niepodległości; za wierność i przywiązanie do polskości oraz pomoc krajowi w najtrudniejszych momentach, w celu potwierdzenia więzi z Macierzą i jedności wszystkich Polaków".