Trwa ładowanie...
d2ileoi

Prezydent Turcji krytykuje komitet noblowski: nagroda należała się nam, konkurs jest stronniczy

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan skrytykował w piątek komitet noblowski oraz stwierdził, że konkurs "jest stronniczy". Jego zdaniem tegoroczna Pokojowa Nagroda Nobla należała się jego krajowi za przyjęcie 2,5 mln uchodźców.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Recep Tayyip Erdogan
Recep Tayyip Erdogan (AFP, Fot: Adam Eltan)
d2ileoi

- Wiecie jak Nagrody Nobla są wręczane. One są rozdawane na zlecenie, niezależnie od tego, czy ktoś na nie zasługuje, czy nie - mówił Erdogan.

Prezydent Turcji sporą część swojej krytyki wobec komitetu związał z doniesieniami na temat ewentualnego Nobla dla kanclerz Niemiec Angeli Merkel. - To bardzo ciekawe. Ktoś mówi, że przyjmie 30-40 tys. uchodźców i za to może być nominowany do Nagrody Nobla - powiedział w nawiązaniu do decyzji Niemiec ws. kwot rozmieszczenia uchodźców w Europie.

- W tej chwili w Turcji jest 2,5 miliona uchodźców. To jednak nikogo nie obchodzi, ponieważ Nobel to nagroda polityczna.

Erdogan skrytykował też Europę za opieszałość podczas kryzysu migracyjnego, wskazując, że jego kraj wydał już 8 miliardów dolarów na opiekę nad uchodźcami, gdy inne państwa wydały zaledwie 417 milionów dolarów na ten cel.

Prezydent nie po raz pierwszy krytykuje komitet noblowski - rok temu, w grudniu, zarzucił jury nagrody stronniczość.

d2ileoi

Podziel się opinią

Share
d2ileoi
d2ileoi
Więcej tematów