Prezydent Andrzej Duda podpisał pięć ustaw. Między innymi o bezpłatnych lekach oraz Kartę Nauczyciela
• Złożył podpis pod ustawę wprowadzającą listę darmowych leków dla seniorów
• Znowelizowano również Kartę Nauczyciela oraz działania KRS
Prezydent Andrzej Duda podpisał pięć ustaw, wśród nich nowelizację Karty Nauczyciela i ustawę wprowadzającą listę darmowych leków dla seniorów.
Nowela Karty Nauczyciela likwiduje obowiązek realizowania tzw. "godzin karcianych" - jednej bądź dwóch godzin w tygodniu, które nauczyciele bezpłatnie poświęcali na pracę z uczniami o specjalnych potrzebach edukacyjnych. Chodzi tu zarówno o dzieci wybitne, jak i nie radzące sobie z nauką. Nowelizacja reguluje też sprawy komisji dyscyplinarnych. Mają one działać szybciej, aby w razie potrzeby błyskawicznie odseparować od dzieci nauczycieli, którzy rażąco naruszyli etykę zawodową. Powstanie także centralny rejestr, który uniemożliwi zatrudnianie w innych częściach kraju nauczycieli zawieszonych czasowo lub dożywotnio usuniętych z zawodu.
W nowelizacji jest zawarty przepis, ułatwiający planowanie i wypłacanie jednorazowej gratyfikacji pieniężnej nauczycielowi, któremu przyznano tytuł honorowego profesora oświaty. Jest on co roku przyznawany w Święto Edukacji Narodowej tym nauczycielom, którzy w swojej pracy mogą pochwalić się wybitnymi osiągnięciami.
Prezydent podpisał również nowelizację ustawy, wprowadzającą listę bezpłatnych leków dla osób, które ukończyły 75. rok życia. Nakłada ona na szefa resortu zdrowia obowiązek opublikowania wykazu darmowych leków dla seniorów. Minister ma na to czas do 1 września. Zakup medykamentów będzie się odbywał na podstawie recepty wystawionej przez lekarza lub pielęgniarkę podstawowej opieki zdrowotnej lub lekarza posiadającego prawo wykonywania zawodu, który zaprzestał wykonywania zawodu i wystawił receptę dla siebie albo dla małżonka, wstępnych lub zstępnych w linii prostej oraz rodzeństwa. W myśl nowelizacji prezes Narodowego Funduszu Zdrowia będzie musiał przekazywać do ministerstwa comiesięczne raporty określające liczbę zrefundowanych seniorom opakowań leków.
Wśród podpisanych przez Andrzeja Dudę dokumentów znalazła się też nowelizacja, która przedłuża o kolejny rok funkcjonowanie dotychczasowego modelu kształcenia w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury. Zgodnie z nią ostatni nabór na aplikację ogólną odbędzie się w 2016, a nie w 2015 roku. Ustawa przewiduje również, że do 2020 roku będzie utrzymany dotychczasowy system szkolenia na aplikacjach sędziowskiej i prokuratorskiej. Nowela przywraca też przesłanki, na podstawie których minister sprawiedliwości może odwołać dyrektora Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury.
Prezydent podpisał również nowelizację kilku ustaw, która uszczegóławia procedurę wnoszenia i rozpoznawania wniosków o pociągnięcie do odpowiedzialności karnej osób objętych immunitetem, m.in. Rzecznika Praw Obywatelskich i prezesa NIK.
Andrzej Duda złożył też podpis pod ustawą o bezpieczeństwie obrotu prekursorami materiałów wybuchowych, uchwaloną 13 kwietnia przez Sejm. Wprowadza ona ograniczenia w dostępie do niektórych substancji chemicznych, które mogą być użyte przez terrorystów do nielegalnego wytworzenia bomby.